HC Dobrogea Sud a învins campioana şi continuă lupta pentru semifinale

Handbal masculin / Liga Naţională, play-off

Sport 19 Aprilie 2018 / 22:00 2628 accesări

Portarul Nikola Mitrevski a avut 19 intervenţii salvatoare, contribuind din plin la victoria formaţiei constănţene

Cu orgoliul rănit după înfrângerea la nouă goluri din primul meci, de la Bucureşti, scor 27-36, handbaliştii constănţeni au avut o evoluţie perfectă joi seară, în Sala Sporturilor. Pe teren propriu, HC Dobrogea Sud a învins-o pe Dinamo cu scorul de 27-20, la pauză 12-9, în a doua partidă dintre cele două echipe din play-off-ul Ligii Naționale de handbal masculin. Susţinuţi de un public admirabil, jucătorii antrenați de Sandu Iacob și Marko Isakovic au depăşit campioana en titre, iar după desprinderea dinaintea pauzei au controlat jocul fără probleme în partea a doua a întâlnirii.

Cu un portar imperial, Nikola Mitrevski, autor a 19 intervenţii salvatoare, cu Laurenţiu Toma revenit la forma de altădată şi cu un Dalibor Cutura magistral, dar şi cu o apărare foarte bună, HCDS a demonstrat că nu şi-a spus ultimul cuvânt, iar calificarea în semifinale se va decide în confruntarea de la Bucureşti, la 29 aprilie.

Pentru HC Dobrogea Sud au marcat Toma 7 goluri, Malinovic 5g, Cutura 5g, Vujovic 4g (1x7m), Buricea 3g, Nikolic 2g şi Ignat 1g.

În celelalte partide disputate joi seară s-au înregistrat următoarele rezultate: Minaur Baia Mare - Steaua București 21-23 (8-10) - în tur: 23-25, 0-2 scor general; SCM Politehnica Timișoara - CSM București 18-19 (10-13) - în tur: 25-25, 4-3 la loviturile de la 7 metri, 1-1 scor general.

Se cunosc aşadar primele două semifinaliste, Steaua Bucureşti eliminând-o pe Minaur, iar Potaissa Turda, pe Dunărea Călăraşi, după două victorii, 26-25 şi 27-24.