HC Dobrogea Sud, victorie la scor şi în etapa a treia

Handbal masculin / Liga Naţională

Sport 17 Septembrie 2020 / 20:52 896 accesări
Ionuţ Nistor a înscris 14 goluri pentru HCDS în meciul de joi (sursa foto: www. hcdobrogeasud.ro)

Început perfect pentru Handbal Club Dobrogea Sud Constanţa în sezonul 20202-2021 al Ligii Naţionale de handbal masculin. În turneul desfăşurat la Sf. Gheorghe, handbaliştii antrenaţi de Djordje Cirkovic, George Buricea şi Ionuţ Rudi Stănescu au obţinut trei victorii din tot atâtea posibile, ultimul succes fiind obţinut joi, în confruntarea cu CSM Reșița, scor 29-21, după 15-14 la pauză. HCDS s-a desprins decisiv la jumătatea reprizei secunde, după de o serie de trei goluri a lui Ionuț Nistor, golgheterul partidei, cu 14 goluri înscrise (6 din 7 metri). Ceilalţi marcatori ai echipei de la ţărmul mării au fost Komogorov 4g, Chikovani 3g, Șandru 3g, Nikolic 2g, Ilie 1g, Susanu 1g, Ostace 1g. Antrenorul principal al formaţiei constănţene, Djordje Cirkovic, a odihnit câțiva jucători și a mers pe mâna tinerilor. Promovat la prima echipă după ce a devenit proaspăt senior, centrul Raul Ostace a marcat primul său gol în Liga Zimbrilor.

În precedentele două întâlniri, HCDS a trecut de CSM Bacău, cu scorul de 22-19, şi de CS Magnum Botoșani, cu scorul de 30-17.

Pentru HC Dobrogea Sud urmeaza dubla cu Sporting Lisabona, din turul al doilea preliminar al EHF European League, manşa tur fiind programată marţi, 22 septembrie, de la ora 19.45, în Sala Sporturilor din Constanţa.