HCM şi-a confirmat valoarea în partida cu Hlohovec

Handbal (m) / Cupa EHF

Sport 11 Februarie 2014 / 00:00 689 accesări

Considerată, alături de Fuchse Berlin şi Chambery Savoie, una dintre candidatele la calificarea în sferturile de finală ale Cupei EHF la handbal masculin din Grupa D, Handbal Club Municipal Constanţa a confirmat calculul hârtiei după primul meci. Campioana României a avut un start lansat în Grupa D, poate cea mai echilibrată din Cupa EHF, reuşind un succes clar duminică, la Sala Sporturilor, scor 31-22, în întâlnirea cu slovacii de la Sporta Hlohovec. Cu unele excepţii în primele 30 de minute, handbaliştii constănţeni au controlat meciul şi s-au impus fără emoţii, deşi din lotul pregătit de Zvonko Sundovski au lipsit Dalibor Cutura şi Marius Sadoveac, ambii accidentaţi. În plus, căpitanul Laurenţiu Toma a evoluat cu unele probleme medicale. „Am o problemă la genunchi, dar când intri pe teren, adrenalina îşi spune cuvântul. Sper să mă pot recupera cât mai rapid”, a declarat Toma. Succesul nu i-a surprins pe campionii României nici măcar prin diferenţa de pe tabelă. „Avem un lot bun şi putem obţine ceea ce ne dorim. Sincer, înainte de meci eram foarte mobilizaţi şi ne aşteptam la un succes clar. Poate nu la nouă goluri, dar ne gândeam la peste cinci”, a precizat interul stânga Alexandru Şimicu. La final, tehnicianul slovacilor nu a putut decât să recunoască supremaţia HCM-ului. „Echipa română a câştigat pe merit. Am comis multe greşeli care au făcut diferenţa. Nu ne-am spus ultimul cuvânt”, a declarat antrenorul Martin Liptak.

UN PUBLIC DE VIS Ca la fiecare meci important din Cupele Europene, Sala Sporturilor a fost din nou arhiplină, constănţenii dorind să fie alături de favoriţi la debutul în grupele Cupei EHF. Atmosfera incendiară creată pe parcursul celor 60 de minute, celebrele “valuri mexicane” şi presiunea pusă pe adversari au ajutat formaţia de pe litoral să obţină cele două puncte puse în joc. „Le mulţumesc suporterilor, constănţenilor pentru atmosfera creată. Mă bucur că le oferim rezultate frumoase şi ei ne răsplătesc în acest mod. Dorul de meciuri în Cupele Europene în Sala Sporturilor din Constanţa şi-a spus cuvântul şi îi aşteptăm în număr mare şi la meciurile cu Fuchse Berlin şi Chambery Savoie”, a declarat directorul executiv al campioanei României, Nurhan Ali.

Următorul meci al echipei HCM în Grupa D a Cupei EHF este programat duminică, în deplasare, de la ora 20.00, cu Chambery Savoie (Franţa). Dar până atunci, joi, de la ora 18.00, la Timişoara, HCM va înfrunta echipa locală Poli Municipal, în etapa a 17-a a Ligii Naţionale.