Încă un pas greșit pentru Săgeata

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 12-a: ACS BERCENI - SĂGEATA NĂVODARI 2-1

Sport 10 Noiembrie 2014 / 00:00 622 accesări

După ce a încheiat turul cu o remiză pe teren propriu, Săgeata Năvodari a început partea a doua a campionatului Ligii a II-a la fotbal cu un eșec în fieful celor de la ACS Berceni, scor 2-1 (Al. Nistor 24, Orlando 64 / Srdic 87) pentru gazde, în etapa a 12-a, și a părăsit podiumul clasamentului Seriei 1. Fără mai mulți jucători de bază, năvodărenii au primit gol în min. 24, când Al. Nistor a înscris prin alunecare, după o centrare venită pe jos din partea stângă de la C. Mihai. În ultimul minut al primei reprize, Srdic a ratat egalarea din șase metri, trimițând cu capul pe lângă poartă, însă cea mai mare oportunitate de a restabili egalitatea a fost irosită de Muzac, în min. 54. Căpitanul grupării de pe litoral a executat peste transversală o lovitură de pedeapsă acordată pentru un fault comis asupra lui Eloy. În schimb, gazdele au mărit diferența în min. 64, Orlando finalizând din fața porții centrarea venită de la C. Mihai. Cu trei minute înainte de final, Srdic a redus din handicap, mingea trimisă de atacantul sârb de la 16 metri fiind scăpată în plasă de portarul Andreescu. „Noi am jucat frumos, ne-am creat ocazii și ei au luat punctele. Au trecut de două ori mijlocul terenului și au marcat de fiecare dată. Dacă nu am fi ratat acea lovitură de pedeapsă, sunt convins că am fi câștigat”, a spus antrenorul Gică Butoiu.

Au evoluat pentru Săgeata: Albuţ - Cîrjă, I.Ursu, Damian, Bruno - Stana (60 Guerra), Muzac, Cervera - Eloy, Srdic, M. Chiţu (46 Cr. Ganea).