Începe a X-a ediţie a Campionatului Judeţean de minifotbal

În weekend

Sport 13 Septembrie 2018 / 15:09 813 accesări
Formaţia Inter Palas a câştigat sezonul trecut Liga 1 a Campionatului Judeţean de minifotbal

La sfârşitul acestei săptămâni, la Baza Sportivă „Atletic Club” din Constanţa, se vor disputa primele partide din cadrul ediţiei a X-a a Campionatului Judeţean de minifotbal. În sezonul 2018-2019 vor participa 16 echipe în Liga 1 şi 14 în Liga a 2-a. Din prima ligă vor retrograda la finalul sezonului ultimele două clasate, iar ocupantele locurilor 13 şi 14 vor susţine un baraj, tur-retur, cu formaţiile de pe locurile 3 şi 4 din Liga a 2-a. Din eşalonul secund vor promova direct echipele de pe primele două poziţii la finalul sezonului. Sistemul de desfăşurare va fi cu play-off (locurile 1-8) şi play-out (locurile 9-16), după încheierea sezonului regulat, urmând să fie păstrate punctele acumulate.

Iată formaţiile înscrise la a X-a ediţie a Campionatului Judeţean de minifotbal - Liga 1: Inter Palas, Trocadero, Squadra Viola, AS Wolf, CERT Team, AG Constanţa, Midia, GSM Service, United Stars, Arsenal Inel II, Soveja, Triumf, FC Făgetului, IPA 5, TTS şi Chimpex.

Liga a 2-a: Store, Macu Roşu, Phoenix, Red Team, FC Viile Noi, Real Team, Atletic Tomis, Arka, Youngs Team, Pompierul, FC Dacia, All Stars Team, Comdata şi Metro.

Programul primei etape - Liga 1: AG Constanţa - FC Făgetului, Trocadero - Chimpex, Arsenal Inel II - IPA 5, GSM Service - TTS, Soveja - Midia, Inter Palas - CERT Team, Triumf - AS Wolf, United Stars - Squadra Viola; Liga a 2-a: Youngs Team - Metro, Real Team - Comdata, Phoenix - All Stars Team, FC Viile Noi - Pompierul, Red Team - Atletic Tomis, Store - Macu Roşu, Arka - FC Dacia.

Liga 1 a fost câştigată campionatul trecut de Inter Palas, urmată de Trocadero şi Squadra Viola.

Miercuri seară s-a încheiat şi Cupa de Vară, turneul fiind câştigat de formaţia Tigers (antrenor Constantin Caracostea), revelaţia ediţia din acest an, care s-a impus în finală cu scorul de 4-0, echipa Trocadero părăsind terenul de joc cu cinci minute înaintea încheierii partidei.