INFO OLIMPIC

Sport 12 August 2008 / 00:00 475 accesări

Crişan şi Dodean, direct în turul secund la individual

Cei mai bine poziţionaţi jucători de tenis de masă români în clasamentul mondial, Adrian Crişan (nr. 26 mondial) şi Daniela Dodean (nr. 47 mondial), au fost acceptaţi direct în turul al doilea al probelor individuale de tenis de masă din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Crişan şi Dodean îşi vor cunoaşte adversarii după disputarea turului preliminar şi a rundei inaugurale. În schimb, jucătoarea constănţeană Eliza Samara va intra în competiţie din primul tur, unde o va întîlni pe învingătoarea partidei dintre Yang Fen (Congo) şi Crystal Xi Huang (SUA). Competiţiile individuale de tenis de masă vor începe pe 19 august.

Izbaşa nu o poate înlocui pe Gabriela Dragoi la bîrnă

După ce a reuşit să se califice în finala de la bîrnă în detrimentul mult mai titratei Sandra Izbaşa, Gabriela Drăgoi a primit o veste extrem de proastă. Declaraţia preşedintelui COSR, imediat după concursul de calificare, sugera ca Drăgoi să fie înlocuită cu Izbaşa în ciuda faptului că prima îşi cîştigase singură locul în finala de la bîrnă. “Gabriela Dragoi va fi înlocuită de Sandra Izbaşa în finala de la bîrnă”, spunea Morariu. Chiar dacă Izbaşa are mai multă experienţă internaţională şi ar avea şanse mai mari la podium această înlocuire nu ar fi posibilă deoarece, în cazul în care Drăgoi s-ar da accidentată, nu Izbaşa ar fi cea care ar evolua în finală, ci australianca Shona Morgan, desemnată prima rezervă la bîrnă. “Conform regulamentului FIG, dacă scoţi o gimnastă, intră prima rezervă, iar aceea nu este Sandra. Am rămîne fără reprezentantă la bîrnă, ceea ce nici nu poate fi luat în calcul. Probabil, domnul Morariu nu cunoaşte regulamentul”, a declarat preşedintele Federaţiei Române de Gimnastică, Adrian Stoica. O astfel de situaţie a mai avut loc în echipa Romaniei la Atlanta, în 1996. Atunci, la sugestia antrenorilor, Alexandra Marinescu a fost nevoită să cedeze locul la individual compus Laviniei Miloşovici, care a urcat pe ultima treapta a podiumului.

Floretista Cristina Stahl, eliminată încă din 16-imi

Deşi era cotată cu a noua şansă la titlul olimpic, românca Cristina Stahl a fost eliminată încă din faza 16-imilor turneului olimpic de floretă. Sportiva de la Steaua a fost învinsă, ieri, de reprezentanta Germaniei, Katja Waechter, scor 6-15 şi a părăsit competiţia. Astăzi va intra în concurs şi marea speranţă a scrimei româneşti la o medalie de aur. Campion olimpic la Sydney, Covaliu va încerca să repete performanţa şi la Beijing, după ce la Atena nu s-a clasat pe podium. Românul va lua startul în proba de spadă, în care va concura şi colegul său, Rareş Dumitrescu.

Antoniu Buci, aproape de o medalie surpriză

Halterofilul Antoniu Buci a ocupat poziţia a patra la categoria 62 kg, după ce patru dintre cei 11 finalişti nu au reuşit să puncteze la total, ratînd toate cele trei încercari la procedeul aruncat. Buci, în vîrstă de 18 ani, a reuşit să ridice 130 kg la stilul smuls şi 165 kg la aruncat, realizînd un total de 295 kg, care a fost insuficient pentru o medalie. Chinezul Xiangxiang Zhang (319 kg) a devenit campion olimpic, pe locul al doilea s-a clasat columbianul Diego Salazar (305 kg), iar pe poziţia a treia a încheiat indonezianul Triyatno (298 kg). În schimb, Roxana Cocoş a încheiat doar pe locul 8 la turneul de haltere, la categoria 58 kg, ea ridicînd un total de 204 kg. Halterofila “tricoloră” a ridicat la stilul smuls 89 de kilograme şi 115 la stilul aruncat. Titlul olimpic a fost cucerit de chinezoaica Yanqing Chen cu un total de 244 kg, acesta fiind un nou record olimpic. Argintul i-a revenit rusoacei Marina Şainova cu un total 227 kg, în timp ce bronzul a fost cucerit de reprezentanta Coreei de Nord, Ae O Jong cu 226 kg. Astăzi vor intra în luptă, la categoria 69 kg Alexandru Roşu şi Răzvan Martin, dar niciunul dintre ei nu are şanse la medalie.