Înfrângere pentru Viitorul la Mediaş

Fotbal / Liga 1, etapa a 3-a: GAZ METAN MEDIAŞ - FC VIITORUL 2-1

Sport 07 August 2016 / 20:25 358 accesări
Florin Tănase nu a reuşit să înscrie la Mediaş

Etapa a 3-a a Ligii 1 la fotbal a adus a doua înfrângere consecutivă pentru FC Viitorul, după cea din etapa trecută în faţa Stelei. La Mediaş gazdele au deschis scorul prin Al. Munteanu, în min. 17, după care A. Chiţu a ratat egalarea, în min. 24, când a şutat în portarul Pleşca, portarul gazdelor respingând şi şutul lui Dr. Nedelcu, din min. 42. Viitorul a forţat egalarea în repriza a doua şi a reuşit acest lucru prin Ţîru, în min. 71. Dar Gaz Metan a dat lovitura în min. 85, prin Llullaku, după o greşeală a defensivei Viitorului. Din păcate, în prelungiri, Viitorul nu a primit o lovitură de la 11 metri pentru un henţ în careu şi formaţia din Mediaş a obţinut astfel victoria, cu scorul de 2-1.

Au evoluat - Gaz Metan Mediaș (antrenor Cristi Pustai): Pleșca - V. Crețu (77 C. Petre), Trtovac, Susnjar, Buzean - R. Zaharia, I. Cristea - Al. Munteanu, Eric (71 R. Romeo), Llullaku - M. Axente (74 Buziuc); FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Țîru, Brandan (46 G. Iancu), Carp - Benzar (cpt.), Dr. Nedelcu, R. Marin, D. Dumitrescu (63 Nimely) - Purece (71 D. Lopez), A. Chițu, Fl. Tănase. Partida a fost arbitrată la centru de Radu Petrescu.

Clasament: 1. Voluntari 6p (golaveraj: 8-3), 2. Iași 6p (6-1), 3. FC Steaua 6p (4-1), 4. Dinamo 6p (6-2), 5. CS U. Craiova 6p (5-4), 6. Gaz Metan 6p (5-5), 7. Pandurii 4p (2-1), 7. Botoşani 3p (5-5), 9. FC VIITORUL 3p (3-5), 10. Astra 1p (2-6), 11. Concordia 0p (0-7), 12. CFR -3p (3-3), 13. ASA -6p (2-7), 14. ACS Poli -14p (1-2). CFR și ASA sunt penalizate cu câte șase puncte, iar ACS Poli, cu 14 puncte.

Pentru Viitorul urmează meciul de miercuri, de la Timişoara, din Cupa Ligii-Adeplast, echipa constănţeană urmând să întâlnească, de la ora 19.00, echipa locală ACS Poli.