Înotătorul Răzvan Florea, patru medalii la CM pentru veterani

Sport 18 Iunie 2012 / 00:00 425 accesări

Înotătorul constănţean Răzvan Florea, retras din activitate în urmă cu doi ani, a participat săptămâna trecută la concursul de înot de la Riccione (Italia), din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie rezervate veteranilor (sportivi cu vârsta minimă de 25 de ani). Singurul medaliat olimpic din istoria înotului masculin românesc (bronz la Atena 2004) are acum 32 de ani, dar încă mai este capabil să obţină timpi buni în probele de spate. La Riccione, el s-a impus luni la 200 m spate (cu timpul de 2:12,05), apoi a mai cucerit două medalii şi în week-end, în probele rezervate sportivilor cu vârsta între 30 şi 34 de ani. La 100 m spate, Florea a sosit primul, cu timpul de 59,97, iar la 50 m spate s-a clasat al doilea, cu 27,87, după ucraineanul Vyacheslav Shyrshov (27,41). Cu timpii înregistraţi la Riccione, Florea, care în Italia a reprezentat Clubul Sportiv de Înot Reşiţa, ar fi obţinut calificarea pentru finale şi la CN de înot pentru seniori şi juniori, desfăşurate săptămâna trecută la Bucureşti. La 200 m şi 50 m ar fi ocupat locul 7, iar la 100 m s-ar fi clasat pe locul 5! Răzvan Florea a concurat şi la 400 m mixt, probă în care a cucerit medalia de bronz.