Înotătorul Vlad Rogoveanu, învingător la Cupa Bacăului

Sport 08 Noiembrie 2012 / 00:00 588 accesări

Opt înotători de la clubul constănţean Delphin Înot, însoţiţi de antrenorul emerit Aurel Şeicaru, au participat pe 3 şi 4 noiembrie 2012 la Cupa Bacăului, competiţie ajunsă la ediţia a cincea. Au participat sute de sportivi cu vârsta între 7 şi 14 ani sau mai mici, reprezentând 15 cluburi din Bacău, Piatra Neamţ, Constanţa, Brăila, Suceava, Cluj, Galaţi, Bistriţa şi Bucureşti. S-a concurat contracronometru, iar primii trei clasaţi la fiecare probă, pe an de naştere şi sex, au primit diplome, medalii şi cupe. În plus, sportivii cu cele mai bune rezultate la fiecare categorie de vârstă au fost recompensaţi cu trofeul Cupa Bacăului, printre ei numărându-se şi constănţeanul Vlad Rogoveanu. El a câştigat probele de 50 m spate şi 50 m bras, clasându-se al doilea la 50 m liber şi 50 m fluture. O altă sportivă antrenată de Aurel Şeicaru, Alexia Bratosin, s-a impus la 50 m fluture şi s-a clasat pe locul 3 la 50 m liber. A şaptea medalie pentru clubul Delphin a obţinut-o Luana Boicenco, locul 3 la 50 m bras. Cei trei medaliaţi constănţeni au concurat la categoria de vârstă 9 ani (copii născuţi în 2003).

La categoria de vârstă 2005, Cupa Bacăului le-a revenit altor sportivi constănţeni, Patric Dinu şi Ioana Petcu, ambii fiind legitimaţi la clubul lui Răzvan Florea, Atena Sport Club Constanţa.