Jandarmii, concurenţi la orientarea în traseu şi trageri

Justiție 14 Mai 2012 / 00:00 435 accesări

Gruparea de Jandarmi Mobilă (GJM) „Tomis” a organizat, la sfârşitul săptămânii trecute, în zona de vest a localităţii Cumpăna, un concurs de patrule (orientare sportivă), la care au participat patru echipe formate din câte 15 jandarmi. Comandanţii celor patru detaşamente ale GJM „Tomis” şi-au desemnat membrii echipelor participante la acest concurs care face parte din programa de pregătire a Inspectoratului General al Jandarmeriei Române. Prima probă a fost orientarea în traseu cu ajutorul busolei, pe un teren de 5.375 de metri. „Participanţii au primit o hartă, cu un traseu pe care nu îl ştiau dinainte şi, după efectuarea mai multor calcule matematice, ei au trebuit să ajungă la punctul final de întâlnire, fără să rateze însă niciun loc prestabilit de pe traseu”, a declarat purtătorul de cuvânt al GJM „Tomis”, lt. Codrin Popoiu. A urmat apoi proba de tragere cu cartuşe de război, la care cinci dintre concurenţi au obţinut punctajul maxim. Ultima probă a fost verificarea psihologică. „Jandarmii au fost testaţi de psihologul unităţii noastre, verificările vizând toleranţa la frustrare în urma susţinerii unui efort fizic solicitant şi memoria vizuală”, a mai spus lt Popoiu. Câştigătorii competiţiei au fost membrii echipei detaşamentului 2, care au obţinut 854 de puncte. Locul doi a fost ocupat de detaşamentul 5 cu 825 de puncte, urmat de detaşamentul 3 cu 743 de puncte, ultimul loc fiind ocupat de detaşamentul 4 cu 728 de puncte. Toţi concurenţii au primit diplome şi premii simbolice, iar la final, a fost organizat un picnic.