„La Decima“

Fotbal / Finala UEFA Champions League: REAL MADRID - ATLETICO MADRID 4-1 - după prelungiri

„La Decima“

Sport 26 Mai 2014 / 00:00 594 accesări

Real Madrid a câştigat mult visata „La Decima“ - a zecea Cupă a Campionilor Europeni din istorie, dar mult mai greu decât o arată scorul final: Real Madrid - Atletico Madrid 4-1 - după prelungiri (Sergio Ramos 90+3, Bale 110, Marcelo 118, Cristiano Ronaldo 120-pen. / Godin 36). Iar dacă judecăm după primele 70 de minute de joc, Real n-ar fi meritat victoria în acest meci, pentru că nu a jucat nimic, Atletico controlând disputa cu autoritate. Graţie şi golului reuşit de Godin la o eroare monumentală a lui Casillas, portarul spaniol gafând la prima ocazie periculoasă a celor de la Atletico! Elevii lui Simeone n-au ştiut să administreze succesul ce părea asigurat şi s-au retras prea devreme în apărare (cam din minutul 70), invitându-i la joc pe cei de la Real, lucru care s-a dovedit fatal în cele din urmă! Raidurile lui Di Maria (MVP-ul finalei) au devenit tot mai periculoase, Bale a ratat câteva ocazii, iar egalarea a venit norocos pentru Real, în ultimul minut al prelungirilor, graţie lui Sergio Ramos! Jucătorii lui Atletico au căzut psihic şi golurile Realului au venit logic în prelungiri, aducând sfârşitul obsesiei pentru Real Madrid! Deşi a fost printre cei mai slabi jucători de pe teren, Cristiano Ronaldo a înscris ultimul gol al meciului, din penalty, devenind cel mai bun marcator din UCL în activitate, cu 68 de goluri, la numai trei goluri distanţă de liderul all-time - Raul, cu 71 de goluri. Carlo Ancelotti devine al doilea antrenor din istorie care câştigă trofeul de trei ori (de două ori a făcut-o cu AC Milan, în 2003 şi 2007), după Bob Paisley (care a câştigat cu FC Liverpool, în 1977, 1978, 1981).

Au evoluat - Real (antrenor Carlo Ancelotti): Casillas - Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Coentrao (59 Marcelo) - Modric, Khedira (59 Isco), Di Maria - Bale, Benzema (79 Morata), Cristiano Ronaldo; Atletico (antrenor Diego Simeone): Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis (83 Alderweireld) - Raul Garcia (66 Sosa), Tiago, Gabi, Koke - David Villa, Diego Costa (9 Adrian Lopez). Partida a fost arbitrată modest de o brigadă olandeză, condusă de Bjorn Kuipers.