Luptători de la CS Farul, pe podium la „Memorialul Gheorghe Voicu“

Sport 01 Martie 2017 / 18:11 896 accesări
Sportivii de la CS Farul Constanța antrenați de Grigore Gheorghe au terminat pe locul 2 în clasamentul pe cluburi

La sfârșitul săptămânii trecute, opt tineri luptători de la CS Farul Constanța au participat la tradiționalul „Memorial Gheorghe Voicu“, turneu de lupte greco-romane organizat la Brașov. Au participat peste 200 de copii, cadeți și juniori, de la peste 30 de cluburi din țară.

Sportivii antrenați de Grigore Gheorghe au avut comportări meritorii, iar cinci dintre ei au urcat pe podium, astfel că, în clasamentul pe cluburi, CS Farul Constanța a ocupat locul 2. Iulian Chelărescu (categoria 76 kg, cadeți) și Nicolae Drăgan (categoria 78 kg, copii) s-au clasat pe primul loc, Alexandru Alexe (categoria 46 kg, copii) a ocupat poziția secundă, iar Onur Pîrvu (categoria 29 kg, copii) și Constantin Marin (categoria 46 kg, copii) au încheiat pe locul 3.

Tot la sfârșitul săptămânii trecute, mai mulți luptători români sub 23 de ani au luat parte la turneul „Petko Sirakov - Ivan Iliev”, desfășurat la Varna (Bulgaria) și la care sportivii români s-au clasat de 11 ori pe podium. Din delegația României, la stilul greco-romane, au făcut parte și doi luptători de la CS Farul Constanța: Răzvan Arnăut s-a clasat al cincilea la categoria 59 kg, iar Florin Ghiorghe a terminat pe 9 la categoria 71 kg. Florin Ghiorghe are dublă legitimare, LPS „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin) și CS Farul.