Manchester United - Ajax Amsterdam, în finala UEL

Fotbal / UEFA Europa League, semifinale, manșa retur

Sport 12 Mai 2017 / 07:30 342 accesări

Manşa retur a semifinalelor UEFA Europa League a oferit iubitorilor fotbalului, joi seară, la Manchester şi Lyon, două întâlniri în care s-a luptat până la final pentru calificarea în ultimul act al competiţiei. Rezultatele favorabile din tur au permis formaţiilor Manchester United și Ajax Amsterdam să ajungă în marea finală, care se va desfăşura la 24 mai, de la ora 21.45, la Stockholm, pe „Friends Arena”.

La Manchester, într-un meci condus de o brigadă de arbitri din România, avându-l la centru pe Ovidiu Hațegan, s-au acordat patru cartonaşe galbene şi două roşii. Eliminările au fost dictate în minutul 88, câte un jucător de la fiecare echipă, iar Celta Vigo a încercat să producă marea surpriză în minutele de prelungire.

La Lyon, gazdele au forţat în ultimele minute să trimită partida în prelungiri, însă fără succes, Ajax rezistând din minutul 84 cu un om mai puţin.

Rezultatele de joi: Manchester United - Celta Vigo 1-1 (Fellaini 17 / Roncaglia 85) - în tur: 1-0 și Olympique Lyon - Ajax Amsterdam 3-1 (Lacazette 45-pen., 45+1, Ghezzal 81 / Dolberg 27) - în tur: 1-4.