Marchisio va rata Campionatul European din Franța

Sport 17 Aprilie 2016 / 21:00 490 accesări
Claudio Marchisio a înțeles imediat cât de gravă este accidentarea sa

Juventus Torino a învins duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-0, formația Palermo, în etapa a 33-a din campionatul Italiei și s-a distanțat la nouă puncte de Napoli în fruntea clasamentului. Bucuria victoriei a fost umbrită însă de o veste proastă: mijlocașul Claudio Marchisio a suferit o ruptură de ligamente și va fi indisponibil cel puțin jumătate de an, urmând să rateze EURO 2016! În minutul 16, după un duel cu Vasquez, mijlocașul naționalei Italiei a suferit o ruptură de ligamente încrucișate la genunchiul piciorului stâng, care-l va ține departe de teren cel puțin 6 luni, se arată într-un comunicat oficial al clubului torinez. Claudio Marchisio urmează să fie operat în următoarele zile și nu va evolua la turneul final al Campionatului European din Franța din vara acestui an.

Juventus a început în forță meciul cu penultima clasată și a deschis scorul în minutul 10, prin Sami Khedira, care a fructificat pasa primită de la Paul Pogba. Mijlocașul francez a dublat avantajul campioanei Italiei, în minutul 71. Până la finalul partidei, formația antrenată de Massimiliano Allegri a mai înscris de două ori, prin Alvaro Morata și Padoin, care au stabilit rezultatul final, 4-0. Cu cinci etape înainte de finalul sezonului, Juventus cu greu mai poate rata un nou titlu de campioană, mai ales că Napoli a pierdut sâmbătă seară, scor 0-2, pe terenul lui Internazionale Milano. În etapa următoare, Juventus va juca tot pe teren propriu, cu Lazio, în timp ce Napoli va evolua acasă, cu Bologna.