Meci nebun la Dortmund

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manşa retur

Sport 10 Aprilie 2013 / 00:00 453 accesări

Manşa retur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal a adus calificările formaţiilor Real Madrid şi Borussia Dortmund în semifinalele competiţiei. La Dortmund am asistat la un meci interzis cardiacilor, trupa lui Manuel Pellegrini fiind la un pas să elimine campioana Germaniei. Când nimeni nu mai credea, cu două goluri marcate în prelungiri, nemţii au obţinut biletele pentru penultimul act al UCL, dar nu trebuie omis faptul că golurile marcate de Eliseu şi Felipe Santana au fost reuşite din poziţii de ofsaid nesemnalizate. La Istanbul, Real Madrid nu a avut deloc un meci uşor, Galatasaray luptând la capacitate maximă pentru o victorie de palmares. Portarul Diego Lopez a fost singurul jucător de origine spaniolă care s-a aflat în echipa de start a lui Real Madrid trimisă în teren de Jose Mourinho, aceasta fiind o premieră în istoria grupării iberice, a anunţat Marca.

Rezultate: Galatasaray Istanbul - REAL MADRID 3-2 (Eboue 57, Sneijder 70, Drogba 72 / Cr. Ronaldo 8, 90+2) - cartonaş roşu: Arbeloa (Real - min. 90, 2 cartonaşe galbene) - în tur: 0-3 şi BORUSSIA DORTMUND - Malaga CF 3-2 (Lewandowski 40, Reus 90+1, Felipe Santana 90+3 / Joaquin 25, Eliseu 82) - în tur: 0-0.