Meciul Croaţia - Australia s-ar fi putut rejuca

Sport 24 Iunie 2006 / 00:00 953 accesări

FIFA a admis că federaţia australiană ar fi avut motive să ceară rejucarea partidei cu Croaţia, din grupa F a Cupei Mondiale, din cauza greşelii arbitrului englez Graham Poll, care l-a eliminat pe jucătorul croat Josep Simunici abia după ce i-a acordat trei cartonaşe galbene. "FIFA a admis că dacă Australia pierdea meciul şi era eliminată de la CM, ar fi avut motive să ceară rejucarea", a scris cotidianul Irish Examiner". Conform sursei citate, un purtător de cuvînt al forului mondial a precizat: "Este o premieră în istoria Cupei Mondiale, din păcate, ca un jucător să primească trei cartonaşe galbene - este un pic cam mult. Arbitrajul va fi analizat". La meciul Croaţia - Australia, scor 2-2, Simunic a primit primul cartonaş galben în minutul 62 şi pe al doilea în minutul 90. Graham Poll ar fi trebuit atunci să îl elimine, dar a uitat să o facă, croatul rămînînd pe teren. Trei minute mai tîrziu, Poll i-a arătat lui Simunic al treilea cartonaş galben şi abia apoi pe cel roşu. În urma rezultatului din teren, Australia s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale, în detrimentul Croaţiei.