Meciuri oficiale de fotbal şi în Cehia şi Polonia

Fotbal internaţional

Sport 27 Mai 2020 / 16:04 742 accesări
Nicolae Stanciu a pasat decisiv la golul victoriei formaţiei Slavia Praga

Într-o partidă din etapa a 25-a a campionatului de fotbal al Cehiei, Slavia Praga, ocupanta primului loc în clasament, a câştigat, în deplasare, cu scorul de 1-0, întâlnirea cu Mlada Boleslav. Unicul gol al meciului a fost înscris de Sevcik, în minutul 22, din centrarea internaţionalului român Nicolae Stanciu, acesta fiind utilizat pe toată durata partidei. Alte rezultate ale partidelor disputat marţi seară: Slovacko - Sigma Olomouc 0-0, Pribram - Banik Ostrava 0-0 şi Jablonec - FC Fastav Zlin 1-0 (Holik 31).

Au fost primele jocuri oficiale de la reluarea campionatului ceh, întrerupt în luna martie din cauza pandemiei de coronavirus.

Şi în Polonia fotbalul s-a reluat, marţi seară având loc duelul din sferturile de finală al Cupei Poloniei dintre Miedz Legnica şi Legia Varşovia, câştigat de formaţia din Varşovia, cu scorul de 2-1 (Gvilia 17, Cholewiak 49 / Zielinski 88). În semifinale mai sunt calificate echipele Lechia Gdansk şi Cracovia. Partida Star Mielec - Lech Poznan, programată miercuri seară, va stabili ultima formaţie din „careul de aşi” al Cupei Poloniei. Campionatul polonez se va relua vineri, cu întâlnirile din etapa a 28-a.

Sâmbătă va fi reluat campionatul de fotbal şi în Ucraina.