Minunea de pe „Anfield Road”

Fotbal / UEFA Europa League, sferturi de finală, manșa retur

Sport 15 Aprilie 2016 / 00:55 749 accesări
Fanii lui Liverpool au sărbătorit o calificare spectaculoasă a echipei favorite în semifinalele UEFA Europa League

Spiritul ofensiv a fost principala armă joi seară, în manşa retur a sferturilor de finală din UEFA Europa League. S-au înscris 20 goluri în cele patru meciuri disputate, iar cel mai aşteptat duel, FC Liverpool - Borussia Dortmund, a fost unul de vis. Pe „Anfield Road”, Jürgen Klopp şi-a eliminat fosta echipă după o revenire spectaculoasă a lui Liverpool de la 1-3 şi cu golul victoriei şi al calificării înscris în prelungirile unui meci istoric. S-a jucat pe cartea atacului în UEL, iar Şahtiorul lui Mircea Lucescu a obţinut cel mai categoric succes, 4-0 cu Sporting Braga. Dacă Villareal a rezolvat ecuaţia calificării în semifinale din prima repriză a partidei de la Praga, confruntarea spaniolă FC Sevilla - Athletic Bilbao s-a decis abia după executarea loviturilor de departajare. Şi spre deosebire de Liga Campionilor, unde FC Barcelona, câştigătoarea de anul trecut, a fost eliminată în sferturi, FC Sevilla continuă cursa pentru al treilea trofeu consecutiv în UEL.

Rezultate: FC Liverpool - Borussia Dortmund 4-3 (Origi 48, Coutinho 66, M. Sakho 78, Lovren 90+1 / H. Mkhitaryan 5, Aubameyang 9, Reus 57) - în tur: 1-1, FC Sevilla - Athletic Bilbao 1-2 (Gameiro 59 / Aritz Aduriz 57, Raúl García 80) - după prelungiri - 5-4 la loviturile de departajare - în tur: 2-1, Șahtior Donețk - Sporting Braga 4-0 (Srna 25-pen., Ricardo Ferreira 43-auto gol, 74-autogol, Kovalenko 50) - în tur: 2-1, Sparta Praga - Villarreal 2-4 (Dočkal 65, Krejčí 71 / Bakambu 5, 49, Castillejo 43, Lafata 45+1-autogol) - în tur: 1-2.

Vineri, de la ora 13.30, la Nyon, cele patru echipe care continuă lupta pentru câştigarea trofeului în UEL vor avea emoţii la tragerea la sorți a partidelor din semifinalele programate la 28 aprilie - manşa tur şi la 5 mai - manşa retur. Finala competiției se va disputa pe stadionul “St. Jakob-Park” din Basel, la 18 mai, de la ora 21.45.

TRAGEREA LA SORȚI ŞI A SEMIFINALELOR DIN UCL

Tot vineri, de la ora 12.30, la Nyon, se va desfăşura şi tragerea la sorţi a meciurilor din semifinalele UEFA Champions League, fază a competiţiei în care s-au calificat formaţiile Real Madrid, Atletico Madrid, Bayern Munchen şi Manchester City. Semifinalele se vor disputa la 26 şi 27 aprilie - manşa tur şi la 3 şi 4 mai - manşa retur. Finala Ligii Campionilor va avea loc pe stadionul “San Siro” din Milano, la 28 mai, de la ora 21.45.