Monica Niculescu şi Vania King s-au calificat în optimile de finală la turneul de la Beijing

03 Octombrie 2016 / 11:19 359 accesări
Monica Niculescu

Perechea Monica Niculescu/Vania King a câştigat, luni, scor 7-5, 6-2, meciul disputat împotriva dublului chinez format din Saisai Zheng şi Yi-Fan Xu şi au obţinut calificarea în optimile de finală ale turneului de la Beijing, dotat cu premii totale în valoare de 5,424,394 de dolari.

Partida a durat o oră şi 25 de minute. Debutul primului set a fost echilibrat, până la scorul de 2-1 în favoarea perechii româno-american, când acestea au reuşit să facă primul break. Sportivele din China au revenit imediat şi au egalat situaţia trei. În game-ul următor Saisai Zheng şi Yi-Fan Xu şi-au pierdut din nou serviciul, iar scorul devenea 4-3. În final, Monica Niculescu şi Vania King au câştigat primul set, scor 7-5, după alte două break-uri.

Actul secund a fost câştigat mult mai clar de dublul româno-american. Deşi a început la fel de echilibrat, la scorul de 3-2 în favoarea lor, Monica Niculescu şi Vania King au reuşit din nou să câştige pe serviciul adversarelor şi s-au distanţat decisiv. În final, Niculescu şi King au câştigat şi setul doi, scor 6-2, după un break în ultimul game.

În turul următor, perechea Monica Niculescu/Vania King vor întâlni dublul Chan Hao-Ching/Chan Yung Jan. Pentru calificarea în optimile de finală, cele două sportive vor primi un cec în valoare de 18,104 de dolari şi 120 de puncte în clasamentul WTA.