Mutu înscrie pentru... Liga Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League

Sport 14 August 2008 / 00:00 551 accesări

Primul meci din cel de-al treilea tur preliminar al Ligii Campionilor, disputat marţi seară, a adus o victorie clară pentru Fiorentina, cu Adrian Mutu cel mai bun jucător de pe teren. Românul a tranşat rapid soarta partidei, deschizînd scorul printr-un splendid şut din lovitură liberă. După pauză a înscris şi noua achiziţie a toscanilor, Gilardino, iar Fiorentina este cu un pas în grupele UCL, mai ales că Slavia n-a jucat nimic! Rezultat final: AC Fiorentina - Slavia Praga 2-0 (Mutu 3, Gilardino 57).

Rezultate înregistrate aseară, pînă la închiderea ediţiei: Spartak Moscova - Dynamo Kiev 1-4; Levski Sofia - BATE Borisov 0-1; Şahtior Doneţk - Dinamo Zagreb 2-0; Anorthosis Famagusta - Olympiakos Pireu 3-0; Aalborg - FBK Kaunas 2-0; Galatasaray Istanbul - Steaua Bucureşti 2-2; Brann Bergen - Olympique Marseille 0-1; Twente Enschede - Arsenal Londra 0-2; Juventus Torino - Artmedia Bratislava 4-0; Schalke ’04 Gelsenkirchen - Atletico Madrid 1-0; Sparta Praga - Panathinaikos Atena 1-2; în min. 80: Partizan Belgrad - Fenerbahce Istanbul 2-2; min. 75: Standard Liege - FC Liverpool 0-0; min. 50: Vitoria Guimaraes - FC Basel 0-0; la pauză: FC Barcelona - Wisla Cracovia 2-0.