Paris Saint-Germain a devenit campioană a Franței cu opt etape înainte de final

Fotbal

Sport 13 Martie 2016 / 18:45 445 accesări
Fotbaliștii parizieni au sărbătorit titlul cucerit în avans pe stadionul din Troyes

Paris Saint-Germain a câștigat duminică meciul jucat în deplasare cu Troyes, scor 9-0, asigurându-și al cincilea titlu consecutiv de campioană a Franței. După această victorie, PSG are un avans de 25 de puncte față de următoarea clasată, AS Monaco, fiind matematic campioană, pentru că în joc mai sunt doar 24 de puncte în ultimele opt etape. Primele trei goluri ale partidei de la Troyes au fost marcate de Cavani, Pastore și Rabiot, între minutele 13 și 19. În repriza secundă, Ibrahimovic a reușit un hat-trick, între minutele 46 și 55, iar Saunier a marcat în proprie poartă în minutul 58. În minutul 75, Cavani a ratat un penalty, dar tot el a reluat în plasă mingea respinsă de portarul advers. Scorul final a fost stabilit de Ibrahimovic în minutul 89.

Deși a întâlnit una dintre codașele clasamentului, PSG a început jocul cu aproape toate vedetele din lot: Trapp - van der Wiel, Thiago Silva, David Luiz, Kurzawa - Pastore, Stambouli, Rabiot - Di Maria, Ibrahimovic, Cavani.

Formația antrenată de Laurent Blanc a cucerit al șaselea titlu de campioană din istorie, dintre care cinci consecutive. PSG a câștigat campionatul în sezoanele 1985-1986, 1993-1994, 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015 și 2015-2016. Clubul mai are în palmares 19 trofee interne și un trofeu internațional, Cupa Cupelor în 1996.