Patru jucători ai Academiei Hagi au contribuit la calificarea României U17 la Turul de Elită

Fotbal

Sport 06 Octombrie 2018 / 18:05 896 accesări
Alexi Pitu a fost titular, a marcat din penalty golul de 3-0 și a jucat tot meciul

Reprezentativa de fotbal Under 17 a României (jucători născuți după 1 ianuarie 2002) s-a calificat la Turul de Elită al Campionatului European rezervat acestei categorii de vârstă, programat în primăvara anului 2019. După remizele înregistrate în primele două meciuri susţinute în Grupa 9 de calificare, 0-0 cu Ungaria U17 și 2-2 cu Serbia U17, jucătorii pregătiți de Daniel Mogoșanu, au câştigat sâmbătă ultimul joc din grupă, 4-0 cu Lituania U17. Printre marcatori s-au numărat și doi atacanţi ai Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”: Louis Munteanu (a fost titular și a fost schimbat în minutul 82) a înscris în minutul 67, finalizare la colțul lung, iar Alexi Pitu (a fost titular și a jucat tot meciul) a marcat în minutul 76, din lovitură de la 11 metri. Celelalte două goluri au fost reuşite de Ianis Stoica, în minutul 5, și Radu Drăgușin, în minutul 84. Pe teren s-au aflat alți doi jucători de la Academia Hagi, fundaşul dreapta Darius Grosu (a fost titular și a jucat tot meciul) și mijlocaşul Constantin Grameni (a fost titular și a fost schimbat în minutul 82).