Polonia a remizat în amicalul cu Slovenia

Fotbal / Meciuri amicale

Sport 15 Noiembrie 2016 / 13:35 409 accesări
Polonezii nu au putut învinge Slovenia

După ce a învins România, vineri seară, cu scorul de 3-0, pe Arena Națională din București, în preliminariile CM, naţionala de fotbal a Poloniei a remizat, luni seară, pe teren propriu, la Wroclaw, în amicalul disputat împotriva Sloveniei, scor 1-1. Scorul a fost deschis de oaspeți, în minutul 24, prin Mevlja, fostul fundaş de la Dinamo Bucureşti trimițând mingea la colţul scurt al porţii apărate de Boruc, după o centrare din lovitură liberă executată de Ilicic. Atacantul Teodorczyk, coechipierul lui Nicolae Stanciu și Chipciu de la Anderlecht Bruxelles, a egalat în minutul 79. Adam Nawalka, selecţionerul Poloniei, a folosit următoarea echipă: Boruc (46 Szczesny) - Bereszynski, Cionek, Pazdan, Jedrzejczyk - Krychowiak (46 Wilczek), Wzolek (66 Blaszczykowski), Goralski (61 Zielinski), Maczynski (83 Sadlok), Kapustka (71 Grosicki) - Teodorczyk.

Marți seară, în afara partidei de la Groznîi, dintre Rusia și România, programată de la ora 18.00 (în direct la Dolce Sport 1), vor mai avea loc nouă întâlniri amicale, capetele de afiș fiind confruntările Italia - Germania și Anglia - Spania. Înaintea confruntării cu Italia, jucătorii reprezentativei Germaniei au fost primiţi, luni, la Vatican, de Papa Francisc.

Programul meciurilor este următorul - ora 20.00: Malta - Islanda; ora 20.45: Ungaria - Suedia; ora 21.00: Ucraina - Serbia; ora 21.30: Cehia - Danemarca; ora 21.45: Austria - Slovacia, Italia - Germania, Irlanda de Nord - Croația; ora 22.00: Anglia - Spania, Franța - Coasta de Fildeș (Digi Sport 1).