Raluca Olaru şi Renata Voracova, au pierdut finala turneului de la Cagnes Sur Mer

14 Mai 2017 / 17:22 306 accesări

Perechea româno-cehă Raluca Olaru/Renata Voracova a pierdut, duminică, scor 5-7, 1-6, finala turneului ITF de la Cagnes Sur Mer (Franţa), disputată împotriva "dublului" Hsieh Su-Wei/Kai-Chen Chang. Întrecerea franceză este dotată cu premii în valoare totală de 100.000 de dolari.

Partida dintre cele două perechi a durat o oră şi 15 minute. Primul set a fost foarte echilibrat, cu răsturnări de situaţie. Olaru şi Voracova au început cu break, pe care adversarele l-au recuperat imediat, însă perechea româno-cehă a reuşit un nou break în game-ul trei (2-1). Olaru şi Voracova s-au distanţat apoi la 3-1 şi 4-1, iar de acolo a început revirimentul "dublului" Hsieh Su-Wei/Kai-Chen Chang. De la scorul de 5-3, Su-Wei şi Chang au câştigat patru game-uri la rând şi au pus capăt setului, scor 7-5, în 46 de minute.

Actul secund le-a aparţinut în totalitate lui Hsieh Su-Wei şi Kai-Chen Chang. Olaru şi partenera s-a au reuşit să câştige doar un singur game, penultimul al meciului. Setul s-a încheiat cu scorul de 6-1 în favoarea advesarelor lui Olaru şi Voracova, după ce asiaticele au reuşit să câştige de două ori pe serviciul adversarelor în setul doi.