RCJ Farul, din victorie în victorie

Rugby / DN-3: Poli Iaşi - RCJ Farul Constanţa 0-18

Sport 08 Octombrie 2007 / 00:00 599 accesări

Puternic întărită în această vară, Rugby Club Judeţean Farul Constanţa a început în trombă acest sezon al Diviziei Naţionale. Constănţenii au obţinut sîmbătă cea de-a treia victorie consecutivă, învingînd în deplasare, pe Poli Iaşi, cu 18-0, în etapa treia. Gruparea de pe litoral a deschis încă din min. 3, cînd Bezuşcu a transformat o lovitură de pedeapsă, 3-0. Acelaşi Bezuşcu a mărit avantajul oaspeţilor în min. 16, fructificînd o nouă lovitură de pedeapsă, scor care a rămas neschimbat pînă la pauză. La începutul reprizei secunde, gazdele au fost sancţionate cu un eseu de penalizare, transformat de Bezuşcu, şi constănţenii s-au distanţat decisiv, 13-0. Scorul final a fost stabilit de Chiriac, cu un sfert de oră înainte de final. Jucătorul revenit din Franţa în această vară a reuşit să culce mingea în terenul de ţintă advers, după o frumoasă acţiune colectivă plecată de la incursiunea lui Natriashvili. “Am dominat tot meciul, însă am scăpat baloane şi aşa s-a încheiat cu acest rezultat. Echipa începe să joace mai bine, însă mai trebuie să creştem la capitolul omogenizare”, a spus antrenorul Farului, Leodor Costea. Pentru RCJ Farul au evoluat: Tudosă, Natriashvili, Khoshitashvili, Uchava, Iorga, Agiacai, Tavarkiladze, Carpo, Petre, Bezuşcu, Gheară, Puiu, Dumbravă, Cl. Dumitru, B. Munteanu. Au mai intrat: Osman, Shamkaradze, Chiriac.

Rezultatele etapei - Seria I: Olimpia Bucureşti - Dinamo Bucureşti 0-119; Rulmentul Bîrlad - Griviţa Bucureşti 22-25; U. Cluj - U. Baia Mare (amînat pentru 17 octombrie); Seria a II-a: Poli Iaşi - RCJ Farul 0-18; RCM Timişoara - CFR Braşov 40-3; Bucovina Suceava - Steaua Bucureşti (amînat pentru 17 octombrie). Tot sîmbătă s-a disputat finala Cupei României, cîtşigată de Steaua, 14-13 cu U. Baia Mare, la capătul unei partide dramatice.