Real a liniştit-o pe Galata

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manşa tur

Sport 04 Aprilie 2013 / 00:00 536 accesări

Aseară s-au disputat ultimele două întâlniri din manşa tur a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, ambele în Spania. Pe “Santiago Bernabeu” din Madrid, Real s-a impus la un scor de forfait, cei aproximativ 15.000 de suporteri turci părăsind stadionul fără a avea motive de bucurie. Pe “La Rosaleda” din Malaga, Borussia Dortmund a ratat numeroase ocazii de gol, iar gazdele au ajuns la al 14-lea meci consecutiv fără înfrângere pe teren propriu în Cupele Europene, în timp ce nemţii au rămas neînvinşi în actualul sezon al UCL.

Rezultate: Real Madrid - Galatasaray Istanbul 3-0 (Cristiano Ronaldo 9, Benzema 29, Higuain 73) şi Malaga CF - Borussia Dortmund 0-0. Partidele retur se vor disputa pe 9 aprilie.

Rezultatele înregistrate marţi seară: Paris Saint-Germain - FC Barcelona 2-2 (Ibrahimovic 79, Matuidi 90+4 / Messi 38, Xavi Hernandez 89-pen.) şi Bayern Munchen - Juventus Torino 2-0 (Alaba 1, T. Muller 63). Partidele retur se vor disputa pe 10 aprilie.

MESSI L-A EGALAT PE BURAK YILMAZ. Cu reuşita de la Paris, de marţi seară, argentinianul Lionel Messi l-a ajuns pe turcul Burak Yilmaz (Galatasaray Istanbul) în clasamentului golgeterilor din acest sezon al Ligii Campionilor, cu 8 goluri. Liderul marcatorilor actualei ediţii este portughezul Cristiano Ronaldo, de la Real Madrid, cu 9 goluri, după ce a înscris aseară în partida cu Galatasaray. În clasamentul all-time al golgeterilor celei mai importante competiţii continentale intercluburi conduce spaniolul Raul, cu 71 de goluri, urmat de Lionel Messi, cu 59 de goluri, şi de olandezul Ruud van Nistelrooy, cu 56 de goluri, ultimul fiind retras din activitate. Superstarul Barcelonei a fost înlocuit la pauza meciului cu PSG, din cauza unei accidentări la coapsa dreaptă, mai precis la bicepsul femural. Conform clubului catalan, Messi va rata meciul de campionat din acest weekend, cu Mallorca, fiind incert pentru returul de săptămâna viitoare cu PSG!