"Rechinii" nu au muşcat la Craiova

Fotbal / Liga I, etapa a 16-a: U. Craiova - FC Farul Constanţa 1-0

Sport 18 Noiembrie 2006 / 00:00 769 accesări

Meci fără sare şi piper aseară, la Craiova, Universitatea şi Farul evoluînd cu gîndul de a nu pierde. Iar evoluţia fotbaliştilor constănţeni a lăsat de dorit, jucătorii conduşi de pe margine de Basarab Panduru plătind tribut automulţumirii unui eventual punct adus din deplasare.

Prima repriză a fost una anostă, în prima jumătate de oră ocaziile de gol lipsind cu desăvîrşire. În min. 29, Florin Lungu a trimis mingea peste poarta oltenilor, iar gazdele au ameninţat poarta Farului abia în min. 31, cînd Curcă a respins balonul şutat de Velcovici. Senin i-a dat emoţii lui Bornescu, în min. 41, însă mingea a lovit plasa laterală. 0-0 la pauză, iar în repriza a doua "rechinii" au trecut pe lîngă deschiderea scorului în min. 55, atunci cînd Bornescu a salvat in extremis balonul reluat cu capul de Voiculeţ. Jocul la remiză al constănţenilor s-a prăbuşit în min. 82, cînd Săceanu a marcat golul victoriei craiovene, după ce Curcă a gafat nepermis. În min. 85, Guriţă a irosit singura şansă de egalare a Farului, portarul Bornescu fiind omul potrivit la locul potrivit. Scor final: U. Craiova - FC Farul 1-0 şi "rechinii" au rămas fără colţi în Bănie.

Au evoluat formaţiile - U. Craiova (antrenor Ştefan Stoica): Bornescu (cpt.) - Dănănae, Mitchell, Rose - A. Ionescu, Săceanu, Dina, Velcovici - Costea (61 Gârlă), Baird (89 Stăvaru), L. Pîrvu (90 Bărboianu); FC Farul (antrenor Basarab Panduru): G. Curcă - Băcilă, I. Barbu, Şchiopu, L. Florea - M. Nae (38 Fl. Maxim), Voiculeţ (83 L. Mihai), Fl. Lungu, Senin - Guriţă (cpt.), T. Moldovan (76 Disney). A marcat: Săceanu (min. 82). Cartonaşe galbene: Dănănae, Săceanu, Velcovici/ Guriţă, I. Barbu. Au arbitrat: Robert Dumitru (Braşov) - Sorin Caia (Timişoara) şi Bogdan Velicu (Bucureşti).

Argeşul lui Dorinel Munteanu revine

În primele două partide ale rundei a 16-a, echipele vizitatoare au obţinut rezultate pozitive. Gloria Bistriţa a remizat la Galaţi, în timp ce FC Argeş s-a impus în derby-ul suferinţei, 2-0 în Cotroceni, cu FC Naţional.

Programul etapei - vineri: Oţelul Galaţi - Gloria Bistriţa 1-1 (E. Jula 45/ Fl. Băd 86); FC Naţional - FC Argeş 0-2 (C. Tănasă 14, Năstăsie 48); U. CRAIOVA - FC FARUL CONSTANŢA 1-0 (Săceanu 82); sîmbătă, ora 13.00: Unirea Urziceni - Dinamo (TVR 2); ora 13.00: CFR Cluj - Poli Iaşi (Telesport); ora 14.00: Pandurii Tg. Jiu - Steaua (Naţional TV); ora 20.45: Poli Timişoara - UTA (Antena 1); duminică, ora 14.00: Jiul Petroşani - FC Vaslui (Telesport); ora 20.30: Ceahlăul Piatra Neamţ - Rapid (TVR 1).