România, în sferturile CE de tenis de masă pe echipe

Sport 26 Septembrie 2014 / 00:00 415 accesări

Reprezentativa feminină de tenis de masă a României, vicecampioană europeană en titre, s-a calificat în sferturile de finală ale CE pe echipe care se desfăşoară în aceste zile la Lisabona. După ce au pierdut miercuri seară întâlnirea cu Polonia, scor 0-3, aseară, în confruntarea decisivă pentru accederea în sferturi, formația antrenată de constănțeanul Viorel Filimon a învins, cu scorul de 3-1, reprezentativa Portugaliei, în ultimul meci din Grupa B. Rezultate - cu Polonia: Bernadette Szocs - Natalia Partyka 1-3, Eliza Samara - Katarzyna Grzybowska 0-3 (8-11, 10-12, 8-11), Camelia Poştoacă - Qian Li 0-3; cu Portugalia: Szocs - Yu Fu 0-3, Samara - Rita Fins 3-0 (11-8, 11-5, 11-2), Poştoacă - Ana Neves 3-1, Samara - Fu 3-1 (9-11, 11-9, 11-7, 11-8). În primul meci din grupă, fetele noastre au învins Spania, cu 3-0. România a ocupat locul secund în clasamentul Grupei B, cu 4 puncte, după Polonia (6p). În sferturi, România va lupta astăzi, pentru un loc în semifinale, cu Suedia.

În întrecerea masculină, după înfrângerea de miercuri seară în fața Rusiei, scor 2-3, echipa antrenată de Mircea Dinu a învins, ieri, cu 3-2, Cehia, iar în partida decisivă pentru accederea în sferturi a înfruntat, aseară, Croația. Rezultate - cu Cehia: Adrian Crişan - Lubomir Jancarik 2-3, Ovidiu Ionescu - Dimitrij Prokopcov 3-0, Hunor Szocs - Tomas Konecny 3-2, Crişan - Prokopcov 1-3, Ionescu - Jancarik 3-1; cu Croaţia (până la ora închiderii ediției, scorul era egal, 1-1): Crişan - Tomislav Kolarek 3-1, Ionescu - Andrej Gacina 2-3.

Primele două clasate din cele patru grupe, atât la feminin, cât și la masculin, au obținut calificarea în sferturile de finală ale competiției.