România, pe locul 5 la CM de tenis de masă pe echipe la feminin

Sport 05 Mai 2014 / 00:00 650 accesări

Reprezentativa feminină de tenis de masă a României, pregătită de antrenorul constănţean Viorel Filimon, nu a reuşit să producă o nouă surpriză la Campionatul Mondial de la Tokyo (Japonia). Astfel, după ce au trecut de Coreea de Sud în optimile de finală, tricolorele au cedat în faza sferturilor de finală în confruntarea cu o altă reprezentativă asiatică, Singapore, vicecampioană mondială en titre şi medaliată cu bronz la ultima ediţie a Jocurilor Olimpice. Cu moralul ridicat, româncele au sperat să înceapă cu dreptul întâlnirea, dar constănţeanca Eliza Samara a pierdut la mare luptă confruntarea cu Mengyu Yu, scor 2-3. Asiaticele şi-au mărit avantajul după al doilea meci, Daniela Dodean Monteiro fiind învinsă clar, cu 3-0, de ocupanta locului 7 în ierarhia mondială, Tianwei Feng. Speranţele au reapărut în tabăra României graţie succesului înregistrat de Bernadette Szocs, 3-2 în faţa lui Siyun Isabelle Li, însă Eliza Samara nu a putut restabili egalitatea, sportiva de la CS Farul cedând în disputa cu Tianwei Feng, scor 0-3. Drept urmare, Singapore s-a impus cu 3-1, iar România a încheiat competiţia pe locul 5. Rezultatul este cel mai bun înregistrat de tricolore în ultimii ani, după ce în 2008, la Guangzhou, au terminat pe locul 8, iar în 2010, la Moscova, şi în 2012, la Dortmund, s-au clasat pe locul 12.