România, prima victorie în drumul spre CE de volei masculin U20

Sport 26 Aprilie 2014 / 00:00 1475 accesări

Reprezentativa de volei masculin Under 20 a României a început cu dreptul turneul de calificare pentru Campionatele Europene. Vineri, la Piatra Neamţ, echipa antrenată de George Grigorie şi Dani Săvoiu a învins, scor 3:0 (25:22, 25:7, 25:21), Norvegia, la capătul unui meci în care emoţiile şi-au spus cuvântul în primul set. Patru jucători de la Club Volei Municipal Tomis Constanţa au fost titulari în partida de vineri: extremele Adrian Aciobăniţei (MVP-ul meciului, cu 17 puncte) şi Marius Iftime (6p), universalul Mihai Tarţa (6p) şi centrul Robert Vologa (4p). Din setul al doilea a evoluat şi coordonatorul Alexandru Muscină (3p), iar al şaselea voleibalist de la CVM Tomis, centrul Eduard Ocunschi, a fost utilizat în al treilea set.

În celălalt meci disputat vineri, la Piatra Neamţ, Spania a trecut, scor 3:0 (25:20, 25:17, 25:14), de Danemarca.

Programul partidelor din Grupa C - sâmbătă, ora 16.30: Spania - Norvegia, ora 19.00: ROMÂNIA - Danemarca; duminică, ora 16.30: Norvegia - Danemarca, ora 19.00: ROMÂNIA - Spania. Ocupanta primului loc se va califica direct la turneul final, iar echipa clasată pe locul secund va merge la baraj (10-13 iulie). Tot la baraj va ajunge şi echipa clasată pe locul 3 cu cel mai bun punctaj din cele şapte turnee de calificare. Turneul final din Cehia şi Slovacia este programat în perioada 29 august - 6 septembrie.