Rugby: Dinamo învinge pe CSM Olimpia București

31 Iulie 2016 / 20:55 470 accesări

Dinamo a învins, duminică, pe CSM Olimpia București cu scorul de 33-25 (13-12), în ultima partidă a primei etape din SuperLiga CEC Bank la rugby, ediția 2016-2017, partidă disputată pe stadionul din cartierul Vitan.

După un meci echilibrat, afectat însă de canicula din Capitală, ''buldogii'' s-au impus datorită disciplinei de care au dat dovadă în joc și a transformărilor precise reușite de tonganul Simote Liueli, declarat și jucătorul meciului.

Scorul a fost deschis, în minutul 5, de CSM, printr-o lovitură de pedeapsă fructificată de Marian Ispir, însă după 6 minute, dinamoviștii au reușit primul eseu al partidei, prin căpitanul Cătălin Beca, transformat de Simote Liueli.

În minutul 15, Olimpia a reușit să reducă din diferență prin lovitura de penalitate executată precis de sud-africanul Daniel Faasen, dar nu a reușit să-și impună jocul, mai ales că din minutul 8 a evoluat, pentru 10 minute, în 14 oameni, după cartonașul galben văzut de pilierul Dumitru Constantin.

Jucătorii din ''Ștefan cel Mare'' au refăcut diferența pe tabela de marcaj, în minutul 18, tot printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Simote, ''tigrii'' apropiindu-se la doar un punct după transformarea lui Faasen, din minutul 30.

În minutul 35, Dumitru Constantin a văzut al doilea galben și a fost eliminat definitiv, Dinamo profitând de situație și aducând alte 3 puncte pe tabela de marcaj, de asemenea printr-o penalitate fructificată.

Scorul pauzei a fost însă 12-13, Faasen transformând în ultimul minut al primei reprize o altă lovitură de penalitate acordată echipei sale.

Partea a doua a jocului a fost extrem de interesantă, dinamoviștii punctând la scurt timp de la reluarea partidei prin Simote Liueli, printr-o lovitură de penalitate, în minutul 42, pentru ca CSM Olimpia să reușească, la faza de atac următoare, un eseu, prin Camil Sobota, transformat de sud-africanul Faasen, scorul devenind 19-16 pentru CSM, în minutul 44.

În minutul 56, Dinamo a obținut un eseu de penalizare, după infracțiuni repetate în apărare ale lui CSM, eseu transformat de Simote Liueli, oaspeții revenind la conducerea jocului, scor 23-16, în timp ce ''tigrii'' au rămas temporar în 13 oameni după ce căpitanul Adrian Ion a văzut un cartonaș galben.

Cu toate acestea, CSM a continuat să atace și Daniel Faasen a adus alte 3 puncte pentru echipa gazdă, printr-o lovitură de penalitate, sud-africanul izbutind fructificarea unei alte lovituri de pedeapsă două minute mai târziu. Dinamo a replicat printr-un eseu, în minutul 68, prin Cătălin Neacșu, transformat de Simote Liueli, scorul devenind 30-22 pentru jucătorii din ''Ștefan cel Mare'' cu ceva mai mult de 10 minute înainte de final.

Au urmat apoi transformările lui Faasen, pentru CSM, și Simote Liueli pentru Dinamo, scorul final fiind 33-25 pentru ''buldogi'', care însă nu au convins deși au jucat mai bine de 50 de minute în superioritate numerică.

În etapa următoare, Dinamo va întâlni, într-un derby de tradiție, pe Steaua, în timp ce Olimpia București se va deplasa în Moldova, pentru partida cu Poli Iași.