Săgeata a încheiat anul cu un egal

Fotbal / Liga 1, etapa a 19-a: SĂGEATA NĂVODARI - FC BRAŞOV 0-0

Sport 20 Decembrie 2013 / 00:00 659 accesări

Ultimul meci oficial din acest an pentru Săgeata Năvodari a adus un singur punct echipei pregătite de Gheorghe Butoiu, care a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată ieri, pe stadionul “Farul” din Constanţa, în etapa a 19-a a Ligii 1 la fotbal, în compania celor de la FC Braşov. Aflate în luptă pentru evitarea retrogradării, cele două combatante au fost preocupate în primul rând să nu piardă, astfel că a rezultat un joc urât, fără prea multe faze de poartă. Prima repriză a fost controlată de gazde, care şi-au creat două oportunităţi de a deschide scorul, de fiecare dată prin Viorel Dinu II. Mai întâi, în min. 25, Bordea a respins de sub transversală mingea trimisă cu capul de mijlocaşul gazdelor, iar cinci minute mai târziu, şutul năvodăreanului a trecut pe lângă poartă. După pauză, braşovenii au echilibrat disputa şi, în min. 60, au irosit o ocazie uriaşă când Surdu a scăpat singur cu Panagopoulos, dar a pasat aiurea, în loc să şuteze. Oaspeţii au mai ratat o dată, portarul grec respingând mingea trimisă de Fonseca, iar ultima şansă de a marca le-a aparţinut năvodărenilor, la ultima fază a jocului, lovitura de cap trimisă de Fl. Popa fiind blocată de Bordea.

„Am avut o deplasare grea la începutul săptămânii şi s-a simţit oboseala, astfel că este un rezultat echitabil. Fără aceste patru puncte din ultimele două etape, am fi fost condamnaţi la retrogradare”, a spus antrenorul gazdelor, Gică Butoiu. La partidă a asistat şi Erik Lincar, fostul mijlocaş de la Steaua fiind principalul candidat la preluarea postului de antrenor principal la Săgeata.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Gică Butoiu): Panagopoulos - Peteleu, L. Munteanu, Fl. Popa, Lopez - Muzac, N’Doye - Tigoianu, V. Dinu II, Al. Grigoraş - S. Chiţu; FC Braşov (antrenor Ilie Stan): Bordea - Străuţ, Santos, Madeira, Da Silva - Aganovic, Mateiu, Moraru - Andrei Cristea (55 Fonseca), Buga (61 Cr. Manea), R. Surdu (75 I. Popa). Cartonaşe galbene: V. Dinu II / Da Silva, I. Popa, Fonseca. Au arbitrat: Iulian Călin (Ştefăneşti) - Daniel Hulubei (Vaslui) şi Gabriel Stroe (Piteşti).