Săgeata Stejaru, Alpha şi Municipal au urcat pe podiumul Trofeului “Telegraf”

Sport 03 Martie 2009 / 00:00 1458 accesări

Ultimele patru meciuri ale ediţiei a 18-a a Trofeului “Telegraf” au atras în Sala Sporturilor un public numeros, la semifinalele de sîmbătă asistînd circa 1.200 de spectatori! Iar aceştia nu au regretat că au ales fotbalul în sală, meciul dintre Săgeata Stejaru şi Municipal fiind poate cel mai bun al întregii competiţii. Municipal, campioana din 2008, a reuşit un start perfect: Marian Popa a lovit bara în min. 2, iar Carabaş a deschis scorul în min. 6. Partida a devenit foarte încinsă, arbitrul Ioan Gheorghică ţinînd în frîu cu greu orgoliile celor două echipe. Săgeata şi-a materializat insistenţa ofensivă cu două minute înainte de pauză, prin Morţun. Municipal a replicat în repriza secundă, însă a avut ghinion la bara transversală izbită de Carabaş, în min. 33, iar în minutul următor a picat golul victoriei, marcat de Fl. Costea! 2-1 scor final şi calificare meritată în finală pentru jucătorii de la Săgeata. La fel de meritat a ajuns în ultimul act şi Alpha, învingătoare cu 3-1 în faţa revelaţiei Capitol’84. Neînvinsă pînă la semifinale, Capitol’84 a început foarte bine cea mai importantă partidă din istoria echipei, iar Gherghescu a lovit bara după doar două minute. Rutina jucătorilor de la Alpha a făcut pînă la urmă diferenţa, chiar dacă primul gol a căzut abia în ultimul minut al reprizei, autor Cornăţeanu, după o combinaţie cu Chirea. În min. 28, cei doi au făcut schimb de roluri, Chirea marcînd din pasa colegului său, iar Farcaş a risipit emoţiile în min. 34, dar s-a accidentat şi nu a putut juca decît cîteva minute în finală! Golul de onoare al lui Capitol’84 a fost reuşit de Edy Petrescu, în ultimele secunde ale jocului.

Epuizaţi după semifinala de sîmbătă seară, Gherghescu, Abdulhai şi compania n-au rezistat în finala mică, fiind învinşi cu 7-1 de Municipal! La pauză a fost 2-0, iar golul de onoare l-a înscris golgeterul echipei, Abdulhai, la ultima fază a unui meci fără istoric. În finala mare, spectacolul aşteptat a cam lipsit, fiind alungat de miza partidei. Prudenţa a fost cuvîntul de ordine, iar cîştig de cauză a avut echipa care s-a… apărat mai bine. Aceasta a fost Săgeata Stejaru, care a marcat golul victoriei, în min. 16, prin Dragoş Morţun, cu un şut de la 12 metri. Nelu Stancea, fostul portar al echipei naţionale de futsal şi actualmente antrenor cu portarii la naţională, a fost ocrotit de şansă la fazele din min. 22 şi 23, cînd Morţun şi Pană au luat la ţintă barele porţii adverse! Lipsită de Chirea şi, parţial, de Farcaş, Alpha n-a avut forţă în ofensivă, unde insistenţa lui Culeafă şi Cornăţeanu a fost insuficientă. Săgeata s-a impus pe merit în ediţia a 18-a a Trofeului “Telegraf”, în special datorită valorii lotului. Noua campioană a avut schimbări de valoare pe toate posturile, începînd cu poarta, excelent apărată de Mina în ultimele două partide, şi apărarea (evidenţiaţi Anton, Paşata şi Marcoci), dar fără să uităm de atac, în care s-au remarcat Morţun, Vernicu şi Fl. Costea. Managementul echipei din Stejaru a făcut pînă la urmă diferenţa: Săgeata a luat exemplul celor de la CFR Cluj şi a cîştigat Trofeul “Telegraf” 2009 graţie... “stranierilor”!

Premii speciale

La festivitatea de premiere a ediţiei a 18-a a fost invitat să înmîneze cîteva premii speciale un fotbalist în vîrstă de... 18 ani, Denis Alibec, de la FC Farul! Cel mai vîrstnic jucător al competiţiei a fost Alexandru Pavel (Didactica Mangalia) - 60 de ani, Dragoş Morţun (Săgeata Stejaru) a fost declarat cel mai tehnic jucător, Stelian Carabaş (Municipal) a fost golgeterul turneului, cu 14 goluri marcate, iar cel mai bun portar a fost desemnat Ender Chemal (Capitol’84). Premiul fair-play a fost acordat, de către DSJ Constanţa, cotidianului Telegraf şi postului TV Neptun, pentru organizarea şi pentru mediatizarea competiţiei.

Rezultatele şi marcatorii ultimelor partide ale competiţiei: Săgeata Stejaru - Municipal 2-1 (Morţun, Fl. Costea - Carabaş); Alpha - Capitol’84 3-1 (Cornăţeanu, Chirea, Farcaş - Petrescu); Municipal - Capitol’84 7-1 (Carabaş 2, Stan 2, I. Ionescu, G. Mihai, Guliu - Abdulhai); Săgeata Stejaru - Alpha 1-0 (Morţun). În meciul demonstrativ dintre Selecţionata Presei constănţene şi combinata FC Farul-Intersport, scorul final a fost 4-4 (Dîrmon, Alexe 2, G. Mihai - Butoiu, Pătrăşcoiu, Chelaru, Zadea).

Sponsorii competiţiei: Hypermarketul Carrefour şi Restaurantul “Rustic”

Sponsorul echipei Telegraf & TV Neptun: China Mall

Parteneri: DSJ şi AJF Constanţa