Săgeata, victorie surprinzătoare la Mediaş

Fotbal / Liga 1, etapa a 18-a: GAZ METAN MEDIAŞ - SĂGEATA NĂVODARI 1-2

Sport 17 Decembrie 2013 / 00:00 838 accesări

Săgeata Năvodari a reuşit să întrerupă seria de cinci eşecuri consecutive, impunându-se ieri, cu 2-1 (L. Munteanu 53, Fl. Popa 78 / Bawab 75-pen.), în meciul disputat în deplasare cu Gaz Metan Mediaş, din etapa a 18-a a Ligii 1 la fotbal. Începutul jocului nu prevestea absolut deloc un astfel de deznodământ, gazdele irosind numeroase situaţii de a deschide scorul în primele 25 de minute. Săgeata a prins treptat mai mult curaj, a început să iasă mai des în jumătatea adversă de teren, iar în min. 34 căpitanul Lucian Munteanu a ratat incredibil, din doar şase metri, la o centrare foarte bună a lui Vezan. Acelaşi mijlocaş coordonator al Constanţei a executat bine o lovitură liberă în min. 53, S. Chiţu a reluat în bară de la 10 m, mingea a ajuns la L. Munteanu, care, singur de la doar patru metri, a deschis scorul: 1-0 pentru Săgeata. Au urmat 20 de minute în care gazdele păreau să nu mai găsească drumul spre gol, în timp ce constănţenii ar fi putut, cu mai multă atenţie, să-şi dubleze avantajul de pe tabelă. Speranţele gazdelor au renăscut în min. 74, când Bawab a restabilit egalitatea dintr-un penalty acordat în urma unui fault al lui Peteleu asupra lui Buzean. Peste doar patru minute, acelaşi Vezan a executat perfect o lovitură liberă, iar Fl. Popa a reluat mingea imparabil cu capul în vinclul porţii lui Greab, aducând trei puncte foarte importante în lupta pentru supravieţuirea în Liga 1.

„Este prima victorie în deplasare în acest campionat şi sunt foarte bucuros de cele trei puncte, chiar dacă poate nu mă aşteptam să câştigăm. După atâtea eşecuri speram într-un meci mai bun, într-o altă atitudine, iar acest lucru s-a văzut. Trebuie să recunoaştem însă că am avut şi şansă, pentru că Mediaşul a avut numeroase ocazii“, a spus la final antrenorul Săgeţii, Gheorghe Butoiu.

Au evoluat - Gaz Metan (antrenor Cristi Dulca): Greab - R. Zaharia, Frăsinescu, Bozeşan (46 Romeo Roberto), Buzean - Todea, Tahar - Munteanu, Fl. Dan (56 Bawab), C. Petre - D. Roman (72 Vitinho); Săgeata (antrenor Gică Butoiu): Panagopoulos - Peteleu, L. Munteanu, Fl. Popa, Lopez - Vezan, Muzac - Tigoianu (90 Sorian), V. Dinu II (72 N’Doye), Al. Grigoraş - M. Roman II (42 S. Chiţu). Cartonaşe galbene: Frăsinescu, Tahar, Bawab, C. Petre / M. Roman II, L. Munteanu, Vezan, Tigoianu, Panagopoulos. Au arbitrat: Horaţiu Feşnic - Miclos Nagy şi Gero Szabo.