Salt de 115 locuri pentru Dragoș Dima în clasamentul ATP

Tenis de câmp

Sport 24 Septembrie 2018 / 14:50 514 accesări
Dragoș Dima a câștigat turneul challanger de la Sibiu (sursa foto: Facebook Dragos Dima)

În clasamentul ATP dat publicității luni, tenismanul Dragoş Dima a avansat de pe locul 394 până pe 279, cu 183 de puncte, după ce a câştigat turneul challenger de la Sibiu, turneu dotat cu premii în valoare de 43.000 de euro. În vârstă de 26 de ani, Dima l-a învins, duminică, în finală, pe olandezul Jelle Sels (locul 338 ATP), cu scorul de 6-3, 6-2, primind 80 de puncte ATP şi un cec în valoare de 6.1000 de euro. În Top 100, Marius Copil a coborât de pe locul 81 pe 88, cu 667 de puncte, iar la dublu, constănțeanul Horia Tecău se menţine pe locul 25, cu 2.730 de puncte.

Următorii tenismeni români din ierarhia ATP la simplu se află pe următoarele poziții: 599 (597). Bogdan Apostol 47p, 635 (642). Vasile Ghilea 41p.

Situația este aceeași pe podiumul ierarhiei mondiale, cu Rafael Nadal (Spania) pe primul loc, cu 8.760 de puncte, urmat de Roger Federer (Elveţia), cu 6.900 de puncte, și de sârbul Novak Djokovic, cu 6.445 de puncte.