Samara, eliminată în al doilea tur

Tenis de masă

Sport 20 August 2008 / 00:00 442 accesări

După un parcurs bun în proba pe echipe, unde a reuşit să se impună în faţa unor jucătoare mai bine clasate în topul mondial, jucătoarea de tenis de masă Eliza Samara, sportivă legitimată la LPS “Nicolae Rotaru”- CS Farul, a debutat cu victorie şi în primul tur al probei individuale de la Jocurile Olimpice de la Beijing. Samara a învins-o, fără drept de apel, pe nr. 240 mondial, Fen Yang, din Congo, scor 4-1 (11-4, 11-2, 6-11, 11-4, 11-6 ). Deşi congoleza s-a impus în faţa fostei adversare a Elizei din proba pe echipe, Crystal Xi Huang (SUA), care pornea favorită pentru calificarea în primul tur, eleva lui Viorel Filimon nu i-a cedat decît un singur set adversarei. În cea de-a doua parte a zilei, constănţeanca a înfruntat-o pe Viktoria Pavlovici (nr. 34 mondial) din Belarus, în faţa căreia a cedat cu scorul de 4-1. Samara a început bine partida, cîştigînd primul set cu 11-3, dar a cedat în următoarele patru, 8-11, 8-11, 7-11, 10-12. Înfrîngerea a dus la ratarea prezenţei în cel de-al treilea tur, în care ar fi întîlnit-o pe campioana olimpică din 2004, Yining Zangh (China). Astăzi, este rîndul celorlalţi reprezentanţi ai României, Daniela Dodean şi Adrian Crişan să intre în competiţie. Poziţionaţi mai bine în clasamentul mondial, Crişan (nr. 26 mondial) şi Dodean (nr. 47 mondial), au fost acceptaţi direct în turul al doilea al probelor individuale de tenis de masă. În această dimineaţă, de la ora 6.00, Crişan va da piept cu Ju Lin (Republica Dominicană), în timp ce Dodean o va întîlni pe nr. 69 mondial, Jong Kim (Coreea de Nord), de la ora 7.00.