Semifinalele feminine, la Wimbledon

Sport 29 Iunie 2011 / 00:00 578 accesări

Ploaia a fost prezentă şi ieri la Wimbledon, la al treilea turneu de Grand Slam al anului. În întrecerea feminină, în prima semifinală, programată azi, Sabine Lisicki (Germania), care a produs surpriza în sferturi, o va înfrunta pe Maria Şarapova (Rusia, cap de serie nr. 5). În sferturile de finală, Lisicki a eliminat-o, cu 6-4, 6-7 (4/7), 6-1, pe Marion Bartoli (Franţa, nr. 9), iar Şarapova a trecut, cu 6-1, 6-1, de Dominika Cibulkova (Slovacia, nr. 24). În cealaltă semifinală, Petra Kvitova (Cehia, nr. 8) o va avea ca adversară pe învingătoarea din partida Tamira Paszek (Austria) - Victoria Azarenka (Belarus, nr. 4). La ora închiderii ediţiei, acest meci a fost întrerupt, din cauza ploii, la scorul de 1-0 la game-uri în primul set pentru Paszek. În sferturi, Kvitova a învins-o, cu 6-3, 6-7 (5/7), 6-2, pe Tsvetana Pironkova (Bulgaria, nr. 32).

Astăzi sunt programate şi partidele din sferturile de finală ale turneului masculin: Rafael Nadal (Spania, nr. 1) - Mardy Fish (SUA, nr. 10), Andy Murray (Marea Britanie, nr. 4) - Feliciano Lopez (Spania), Jo-Wilfried Tsonga (Franţa, nr. 12) - Roger Federer (Elveţia, nr. 3) şi Bernard Tomic (Australia) - Novak Djokovic (Serbia, nr. 2). Elveţianul Roger Federer s-a calificat pentru 29-a oară consecutiv în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, după ce a trecut, luni seară, cu 6-7 (5/7), 6-3, 6-3, 6-3, de rusul Mihail Iujnîi. Federer nu a mai pierdut înainte de sferturi din 2004, de la Roland Garros, el fiind şi deţinătorul celui mai mare număr de semifinale consecutive jucate: 23.