Simona Halep, în optimile de finală de la Roland Garros

Sport 03 Iunie 2017 / 15:44 989 accesări

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie 3, s-a calificat sâmbătă în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, după ce a învins-o pe rusoaica Daria Kasatkina, cap de serie 26, cu 6-0, 7-5 după o oră și 18 minute de joc.

Halep și-a dominat cu autoritate adversara în primul set și după numai 23 de minute conducea cu 5-0 și urma la serviciu pentru încheierea setului. Patru minute mai târziu, Simona a încheiat primul set cu 6-0. Actul secund a început în aceeași notă de dominare a româncei, care s-a distanțat la 3-1 și servea pentru 4-1. Kasatkina a câștigat patru game-uri la rând și la 5-3 a servit pentru set. După ce a salvat patru mingi de set, Halep a reuşit break-ul și s-a impus și în următoarele două game-uri, adjudecându-și setul al doilea cu 7-5.

Pentru calificarea în optimi, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 175.000 de euro şi şi 240 de puncte WTA.

Pentru un loc în sferturile de finală la Roland Garros, Halep o va înfrunta pe Carla Suarez Navarro (locul 23 WTA), meciul fiind programat luni.