Steaua, calificare in extremis în sferturile Cupei României la fotbal

Sport 30 Octombrie 2014 / 00:00 485 accesări

Cu o echipă formată din rezervele obișnuite, dar cu mijlocașul Alex Bourceanu revenit într-un meci oficial după o jumătate de an, Steaua București s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce s-a impus la limită, scor 1-0, în fieful celor de la CSMS Iași. Unicul gol a fost înscris în min. 90 de Nicolae Stanciu, dar gazdele au protestat vehement, acuzând un fault în atac comis de mijlocașul stelist. Derby-ul optimilor de finală este programat azi, când Rapid București va încerca să producă o surpriză și să elimine formația clasată pe locul secund în clasamentul Ligii I, CFR Cluj.

Rezultate înregistrate - marți: CS Mioveni - Dinamo București 1-0 (Ayza 23), CSMS Iaşi - Steaua Bucureşti 0-1 (N. Stanciu 90); ieri: ASA Tg. Mureş - Ceahlăul Piatra Neamţ 4-0 (Gorobsov 45, Henrique 47, Hora 52, Bumba 77), CS U. Craiova - FC Viitorul 2-1 (Băluță 54, Mateiu 112/ Țîru 90+2); azi: Oţelul Galaţi - Pandurii Tg. Jiu (ora 16.00, Stadionul „Oţelul” din Galaţi, în direct la Digi Sport 1), Rapid CFR Suceava - Petrolul Ploieşti (ora 18.30, Stadionul „Municipal” din Botoșani, în direct la Digi Sport 1), Rapid Bucureşti - CFR Cluj (ora 20.30, Stadionul „Giuleşti - Valentin Stănescu” din Bucureşti, în direct la Sport.ro). În caz de egalitate după 90 de minute de joc, vor urma două reprize a câte 15 minute de prelungiri, iar dacă egalitatea persistă, se va trece la executarea loviturilor de departajare. Aseară, după închiderea ediției, s-a mai disputat partida FC Braşov - U. Cluj.