Steliştii au simţit ce înseamnă fotbalul adevărat

Fotbal / UEFA Champions League, play-off, manșa tur: FC STEAUA BUCUREŞTI - MANCHESTER CITY 0-5

Sport 16 August 2016 / 23:49 935 accesări
Antrenorul Laurențiu Reghecampf se gândeşte la grupele UEFA Europa League

Visul steliştilor de a produce surpriza în dubla cu Manchester City, din play-off-ului Ligii Campionilor la fotbal, a fost spulberat rapid de trupa lui Pep Guardiola. Marţi seară, pe Arena Națională din București, vicecampioana României a cedat la scor, 0-5 (David Silva 13, Kun Agüero 41, 78, 89, Nolito 49), în faţa unui adversar de calibru, care a ratat şi două lovituri de la 11 metri.

Meciul a început cu şutul periculos al lui Nicolae Stanciu, din minutul 2, puţin pe lângă poartă, după care oaspeţii au pus stăpânire pe joc. În minutul 7 am notat faultul inutil comis de Muniru Sulley la Sterling, dar Niţă a apărat lovitura de la 11 metri executată de Kun Agüero, după care mingea respinsă de portarul stelist a fost reluată în bara transversală de Nolito. Manchester City a deschis scorul prin David Silva, în minutul 13, după o greşeală a lui Toşca, iar în minutul 21 am asistat la încă un penalty ratat de argentinianul Kun Agüero, care a trimis mingea peste poartă. A doua lovitură de la 11 metri a fost acordată pentru faultul comis de Gabi Enache asupra lui Kolarov. Hamroun a fost aproape de egalare în minutul 29, însă a fost blocat de Caballero, iar în minutul 39 Kolarov a trimis balonul în bara transversală. Niţă a evitat golul în faţa lui Sterling, dar Kun Agüero a găsit drumul spre gol în minutul 41 şi Manchester City a condus cu 2-0 la pauză. Nolito a mărit diferenţa pe tabela de marcaj, 3-0 pentru City, în minutul 49, Niţă a mai intervenit salvator în minutele 76 şi 77, la şuturile lui Kun Agüero, însă a fost învins de argentinian în minutul 78. Acelaşi Niţă a respins mingea trimisă spre poartă de Nolito, în minutul 82, iar Kun Agüero a stabilit rezultatul final în minutul 89: FC Steaua - Manchester City 0-5.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niță - G. Enache, Tamaş, Toşca, Momčilović - Vl. Achim (46 Bourceanu), Muniru Sulley (66 Ov. Popescu) - Adi Popa, N. Stanciu (cpt.), Hamroun - Golubović (46 Tudorie); Manchester City (antrenor Josep Guardiola): Caballero - Zabaleta (cpt.) (69 Bacary Sagna), Otamendi, Stones, Kolarov (75 Clichy) - Fernandinho - Sterling, De Bruyne (79 Fernando), David Silva, Nolito - Kun Agüero. Cartonaşe galbene: Tudorie, Toşca / Zabaleta, Kolarov. Partida a fost arbitrată la centru de italianul Daniele Orsato.

Celelalte rezultate ale întâlnirilor desfăşurate marți seară, în play-off-ul UCL, manșa tur: Ajax Amsterdam - FC Rostov 1-1 (Klaassen 38-pen. / Noboa 13), Dinamo Zagreb - Salzburg 1-1 (Rog 76-pen. / Lazaro 59), FC Copenhaga - APOEL Nicosia 1-0 (Pavlović 43) și Young Boys Berna - Borussia Moenchengladbach 1-3 (Sulejmani 56 / Raffael 11, 70, Hahn 67).

Miercuri seară, de la ora 21.45, se vor disputa ultimele cinci partide din prima manșă a play-off-ului: Celtic Glasgow - Hapoel Beer Sheva, Dundalk - Legia Varșovia, FC Porto - AS Roma, Ludogorets Razgrad - Viktoria Plzen, Villarreal - AS Monaco.