Succes de senzație pentru Eliza Samara

Tenis de masă / Openul Cehiei

Sport 02 Septembrie 2014 / 00:00 466 accesări

Desemnată cea mai bună jucătoare de tenis de masă din România în ultimii doi ani, Eliza Samara și-a confirmat încă o dată valoarea, reușind să câștige unul dintre cele mai puternice turnee din circuitul ITTF World Tour, Openul Cehiei, care a avut loc săptămâna trecută, la Olomouc. Fără să fie cotată printre favoritele la trofeu, constănțeanca a avut un parcurs de excepție, reușind să învingă trei jucătoare mai bine clasate în ierarhia mondială. Sportiva legitimată la CS Farul, aflată pe locul 22 în clasamentul ITTF, a trecut în runda inaugurală de japoneza Megumi Abe (100 ITTF), cu scorul de 4-2, iar în turul secund a depășit-o fără probleme pe cehoaica Renata Strbikova (80 ITTF), cu scorul de 4-2. Primele emoții au apărut în optimi, când Samara s-a impus la limită în disputa cu nemţoaica Petrissa Solja (47 ITTF), cu scorul de 4-3, la capătul unei partide dramatice. În sferturi, constănțeanca a dat piept cu austriaca de origine chineză Jia Liu (12 ITTF), pe care a spulberat-o cu 4-0, bifând prima victorie în fața acesteia, după trei eșecuri consecutive. Marea victorie a venit în semifinale, când Samara a învins-o pe principala favorită, japoneza Kasumi Ishikawa (9 ITTF), cu scorul de 4-1. Cele două se mai confruntaseră o singură dată, în urmă cu opt ani, la nivel de junioare, când tot Samara a câștigat. Procentajul perfect al sportivei pregătite de Viorel Filimon în fața niponelor a fost completat de succesul din finală, obținut în fața unei alte japoneze, Ai Fukuhara (14 ITTF). Constănțeanca a pierdut game-ul de debut, dar le-a câștigat pe următoarele trei și se îndrepta către o victorie facilă. Asiatica a revenit spectaculos, restabilind egalitatea, și a împins game-ul decisiv în prelungiri. În cele din urmă, Samara s-a impus cu 4-3, înregistrând primul succes în disputa cu Ai Fukuhara, după ce pierduse precedentele două meciuri.