Tecău a coborât pe locul 10 ATP la dublu

Tenis de câmp / Circuitul ATP

Sport 11 Iulie 2016 / 17:24 387 accesări
Horia Tecău a pierdut puncte importante, după ce a fost învins în primul tur la Wimbledon

Învins în primul tur la Wimbledon, după ce anul trecut câștigase trofeul, tenismanul constănțean Horia Tecău a coborât patru poziții în clasamentul ATP de dublu dat publicității luni, ajungând pe 10, cu 4.730 de puncte, iar în ierarhia pentru calificarea la Turneul Campionilor de la Londra, sportivul în vârstă de 31 de ani și partenerul său, olandezul Jean-Julien Rojer, se află pe 13, cu 1.900p, după o coborâre de patru locuri. Și Florin Mergea a coborât trei poziții, pe 16, cu 4.140p, iar împreună cu indianul Rohan Bopanna se află pe locul 9 în ierarhia pentru prezența la Londra, în coborâre cu o poziție, cu 2.100p.

La simplu, Marius Copil a avansat 11 locuri, pe 163, cu 338p, în timp ce Adrian Ungur a urcat două poziții, pe 185, cu 289p. Podiumul a rămas neschimbat, sârbul Novak Djokovic conducând detașat, cu 15.040p, urmat de britanicul Andy Murray, cu 10.195p, și de elvețianul Roger Federer, cu 5.955p.

AL DOILEA TROFEU PENTRU MURRAY LA WIMBLEDON

Tenismanul scoțian Andy Murray, locul 2 ATP, a câștigat turneul de Mare Șlem de la Wimbledon, pentru a doua oară în cariera sa, învingându-l duminică, în finală, cu scorul 6-4, 7-6 (7/3), 7-6 (7/2), pe canadianul Milos Raonic, cap de serie nr. 6 şi locul 7 ATP. Murray, în vârstă de 29 de ani, campionul olimpic en titre, și-a trecut cu această ocazie în palmares al treilea titlu de Mare Șlem, după cele cucerite în 2012, la US Open, și 2013, pe iarba londoneză. În schimb, Raonic, în vârstă de 25 ani, a disputat prima sa finală de Mare Șlem. Canadianul a reușit cel mai rapid serviciu de la actuala ediție a turneului de la Wimbledon (236,5 km/h), însă nu a câștigat niciun game pe serviciul lui Murray, care s-a impus după 2 ore și 48 minute de joc.

Britanica Heather Watson și finlandezul Henri Kontinen au cucerit titlul în proba de dublu mixt de la Wimbledon, învingând în finală, cu scorul de 7-6 (7/5), 6-4, perechea compusă din germanca Anna-Lena Groenefeld și columbianul Robert Farah.