Tecău, învins în finala de la Rotterdam

Tenis de câmp / La un pas de al doilea trofeu din acest an

Sport 17 Februarie 2014 / 00:00 597 accesări

După un start de sezon mai puţin reuşit, Horia Tecău revine la forma care l-a dus până pe locul 7 în clasamentul ATP de dublu. Învingător în turneul de la Zagreb, alături de noul său partener, olandezul Jean-Julien Rojer, tenismanul constănţean a fost la un pas să repete performanţa la turneul de la Rotterdam, dotat cu premii în valoare totală de 1.500.755 de euro. Fără să se numere printre favoriţii la câştigarea trofeului, Tecău şi Rojer au ajuns până în ultimul act al competiţiei, după ce au trecut, sâmbătă, în semifinale de cuplul francez format din Julien Benneteau şi Edouard Roger-Vasselin, cu 7-6 (8/6), 6-4. Ieri, perechea româno-olandeză a luptat pentru trofeu cu un alt dublu francez, Nicolas Mahut / Michael Llodra. Din păcate, Tecău şi Rojer au cedat cu 2-6, 6-7 (4/7), după o oră şi 19 minute de joc. Pentru prezenţa în finală, constănţeanul şi partenerul său vor primi un cec în valoare de 44.090 de euro şi 300 de puncte ATP. Clasat pe locul 28 în ierarhia ATP de dublu înaintea turneului de la Rotterdam, Tecău a bifat cea de-a 31 finală din cariera sa în circuitul mondial. Sportivul în vârstă de 29 de ani a cucerit 17 trofee şi a jucat trei finale consecutive la Wimbledon, alături de suedezul Robert Lindstedt. În plus, constănţeanul are în palmares şi un trofeu de Grand Slam, după ce s-a impus în proba de dublu mixt de la Australian Open, alături de americanca Bethanie Mattek-Sands, în urmă cu doi ani.