telegrafic

telegrafic

Sport 24 Decembrie 2007 / 00:00 661 accesări

Trei echipe româneşti au acces în optimile Cupei Challenge la volei feminin

Toate cele trei echipe româneşti participante în Cupa Challenge la volei feminin s-au calificat, sîmbătă, în optimile de finală ale competiţiei, în urma rezultatelor obţinute în manşa secundă a turului al treilea. Unic Piatra Neamţ a învins, pe teren propriu, echipa olandeză PlatinaLonga Lichtenvoorde, cu scorul de 3-1 (25-23, 25-20, 20-25, 25-22), acelaşi cu care s-a impus şi în tur. Formaţia Dinamo Bucureşti a fost învinsă, în deplasare, cu scorul de 3-1 (29-31, 25-19, 27-25, 25-20), de Kanti Schaffhausen (Elveţia), dar s-a calificat în optimi după cîştigarea setului de aur, cu 16-14. În tur, Dinamo s-a impus cu 3-0. Echipa Ştiinţa Bacău s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (25-22, 25-18, 25-18), în faţa formaţiei elveţiene VFM Franches-Montagnes, pe care a învins-o şi în tur, scor 3-1. În optimi (23-24 ianuarie - manşa tur, 29, 30 sau 31 ianuarie - manşa retur), Unic Piatra Neamţ va juca împotriva echipei Kazanocika Kazan (Rusia), Dinamo Bucureşti va întîlni formaţia Kommunalnik Mogilev (Belarus), iar Ştiinţa Bacău va da piept cu Nova KBM Branik Maribor (Slovenia), toate echipele noastre susţinînd primul joc pe teren propriu.

Cristina Neagu, sportiva anului în Braşov

Handbalista echipei Rulmentul Braşov, Cristina Neagu, a fost desemnată cea mai bună sportivă a anului 2007 de Direcţia de Tineret şi Sport Braşov. “Pentru noi este o mare mîndrie să o avem la echipă. Nu aveau cum să nu o pună pe prima poziţie, după ce a făcut ea pentru România, la Mondialul din Franţa. Am înţeles că cel mai uşor a fost cu primul loc, deoarece Cristina se departaja clar de restul sportivilor. De la poziţia a doua în jos a fost mai complicat, pentru că performanţele sportivilor erau oarecum asemănătoare”, a declarat Sorin Târcă, preşedintele secţiei de handbal a clubului Rulmentul. Cristina Neagu a făcut parte din lotul României la Campionatul Mondial din Franţa, la care elevele lui Gheorghe Tadici s-au clasat pe locul patru.

Agnes Szatmari a ratat calificarea în finala de la Lagos

Jucătoarea de tenis Agnes Szatmari, cap de serie nr. 4, a ratat, sîmbătă, calificarea în finala turneului challenger de la Lagos (Nigeria), dotat cu premii în valoare totală de 25.000 de dolari. Szatmari a fost învinsă, în semifinale, cu scorul de 7-5, 7-6 (7/5), de Chanelle Scheepers (Africa de Sud), principala favorită a competiţiei. În proba de dublu, perechea Agnes Szatmari / Irina Kurianovic (România / Belarus), cap de serie nr. 1, a fost învinsă, în finală, cu scorul de 1-6, 6-3, 10-6, de cuplul sud-african Kelly Anderson / Chanelle Scheepers, cap de serie nr. 2.

Sorin Tănăsie, învins prin KO tehnic de italianul Carmello Balone

Pugilistul Sorin Tănăsie a fost învins, la Charleroi (Belgia), prin KO tehnic în runda a opta, de italianul Carmello Balone, în meciul pentru titlul european al profesioniştilor la categoria cocoş, versiunea EBU. Tănăsie se află la prima înfrîngere la profesionişti, după ce a obţinut 15 victorii şi un rezultat de egalitate. Sorin Tănăsie este deţinătorul centurii de campion european în versiunea EBU-EU, titlu cîştigat în luna septembrie.