Trei pugilişti constănţeni vor lupta în gala finală

Sâmbătă se încheie Cupa României la box pentru tineret

Sport 08 Februarie 2014 / 00:00 725 accesări

Vineri, la Brăila, au avut loc semifinalele Cupei României la box pentru tineret (sportivi cu vârsta de 17-18 ani), competiţie la care au participat şi opt pugilişti constănţeni. Patru dintre ei au urcat treptele ringului în gala semifinală, iar trei vor lupta în finalele de sâmbătă, programate de la ora 18.00, la patinoarul din incinta Promenada Mall Brăila. La categoria 60 kg am avut o semifinală constănţeană, între Arsen Mustafa (CS Farul Constanţa) şi Robert Neicu (CS Năvodari). Fiind o diferenţă clară de valoare între cei doi, antrenorul lui Neicu, Ferodin Ablalim, a preferat să arunce prosopul în prima repriză, pentru a-şi proteja sportivul. Arsen va boxa în finală cu Sorin Dobondi (CSM Hunedoara). În finală va boxa şi Ion Dudulică (52 kg, CS Năvodari), care l-a învins prin inferioritate în prima repriză pe Toma Ungureanu (CSM Sibiu). Adversarul său din ultimul act va fi Sorin Pănoiu (Olimpia Bucureşti). În fine, Ionuţ Petriş (69 kg, CS Farul Constanţa) a obţinut victoria la puncte în faţa lui Robert Ivaşcu (CS Muscel), iar în finală îl va avea ca adversar pe Ionuţ Socareva (CSM Reşiţa).

În sferturile de finală, programate joi, Dudulică a dispus la puncte, scor 2-1, de Ionuţ Iordan (52 kg, CS Farul), Mustafa l-a învins prin abandon în prima repriză pe Aurel Cioabă (BC Simion), Neicu a câştigat la puncte (3-0) în faţa lui Nicu Bondar (CSM Suceava), iar Petriş a primit decizia la puncte, în unanimitate, după meciul cu Adrian Ciobanu (CSM Slatina). Singurul constănţean învins în sferturi a fost Ştefan Marcu (52 kg, CS Farul). Acesta s-a accidentat la încălzire şi nu a mai boxat cu Sorin Pănoiu, care a fost declarat învingător prin neprezentare.