Trei români în sferturi la Challenger Mamaia 2008

Sport 27 Iunie 2008 / 00:00 685 accesări

Challenger Mamaia 2008, cel mai important turneu de tenis al verii de pe litoral, competiţie dotată cu premii în valoare totală de 30.000 de euro, şi-a desemnat ieri sfert-finaliştii în turneul de simplu. După ce a trecut în primul tur de Eric Prodon, favoritul principal al competiţiei, Adrian Ungur a mai făcut o victimă la Mamaia. Ungur l-a întîlnit pe ibericul Pere Riba, în faţa căruia a cîştigat primul set cu 6-4. Au urmat momente inexplicabile de slăbiciune ale românului, de care Riba a profitat din plin şi a egalat situaţia la seturi, după 6-0. În decisiv, Ungur a realizat break-ul la 1-1 şi a ştiut să-şi conserve acest avantaj. Pregătit de Adrian Voinea, Adrian Ungur s-a impus în cele din urmă cu 6-4, fructificînd a treia şansă de meci care i s-a ivit. Riba a beneficiat de două şanse să egaleze scorul la 5-5 în decisiv, pe serviciul lui Ungur, însă românul a gestionat bine momentele cheie ale partidei şi a pătruns în sferturi de finală. “Eu mi-am făcut meciul greu. Din cauza căldurii excesive am căzut în setul secund şi nu am mai fost în stare de nimic, dar mi-am revenit la timp. Un impediment a fost şi vîntul puternic, dar aşa este aici la Mamaia şi trebuie să ne adaptăm”, a declarat Ungur după încheierea partidei. Un alt român care a bifat calificarea în sferturi de finală este şi Victor Crivoi, care s-a impus în trei seturi în faţa unui alt iberic, Miguel Angel Lopez Jaen. Dacă vîntul a fost un impediment pentru Ungur, Crivoi recunoaşte că starea vremii l-a ajutat să treacă de spaniol: “Am avut noroc cu vîntul. Adversarul meu era foarte puternic şi a fost vizibil incomodat de rafalele de vînt. Altfel nu cîştigam”, a spus Crivoi despre Miguel Angel Lopez Jaen, care, luna trecută, a trecut trei tururi în calificări la Roland Garros, iar pe tabloul principal a fost blocat de Djokovic în turul secund! Al treilea român care a pătruns în sferturile de finală ale turneului de simplu este Adrian Cruciat, care a beneficiat de abandonul monegascului Jean Rene Lisnard. Învingător în primul tur în faţa constănţenului Horia Tecău, Lisnard a renunţat la scorul 2-6 şi 15-40 din cauza unor probleme la spate. Din păcate, Cătălin Gârd n-a reuşit să se alăture celorlalţi trei români calificaţi în sferturi şi a fost eliminat în optimi de Guillermo Alcaide.

În turneul de dublu, principalii favoriţi, Florin Mergea şi constănţeanul Horia Tecău, şi-au continuat parcursul de regularitate şi au pătruns în semifinale. Victimele românilor au fost Michael Lammer (Elveţia) şi Dominik Meffert (Germania), de care Mergea şi Tecău au trecut cu 6-3, 7-6.

Rezultate - Simplu, optimi de finală: Ungur (Rou) - Riba (Spa) 6-4, 0-6, 6-4; Alcaide (Spa) - Gârd (Rou) 6-4, 6-2; Crivoi (Rou) - Lopez Jaen (Spa, 8) 4-6, 6-3, 6-2; Silva (Bra) - Meffert (Ger, 5) 6-4, 7-6; Cruciat (Rou, 4) - Lisnard (Mon) 6-2 ab.; Devilder (Fra, 2) - Semjan (Svk) 7-6, 6-4; Lopez (Spa, 7) - Reister (Ger) 6-0, 6-0; Navarro (Spa, 3) - Fornell (Spa) 7-6 , 1-6, 6-4.

Rezultate - Dublu, sferturi de finală: Mergea / Tecău (Rou, 1) - Lammer / Meffert (Sui / Ger) 6-3, 7-6; Crăciun / Crivoi (Rou) - Riba / Santos-Gonzalez (Spa, 4) 2-6, 4-6.