Trei tenismeni constănţeni în sferturi

Tenis / “Dr. Oetker Junior Trophy”, ediţia a II-a

Sport 31 Mai 2013 / 00:00 471 accesări

La Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti au continuat meciurile din cadrul ediţiei a II-a a “Dr. Oetker Junior Trophy”, cea mai importantă competiţie europeană de tenis organizată în România pentru juniorii sub 14 ani, turneul de categoria I. Dintre tenismenii constănţeni prezenţi la startul întrecerii, trei au reuşit să se califice în faza sferturilor de finală. Astfel, în întrecerea băieţilor, Edris Fetisleam (CS Ştiinţa Constanţa), cap de serie nr. 3, l-a învins pe Vladislav Melnic (Republica Moldova), cap de serie nr. 15, cu 6-0, 6-2, iar Ştefan Paloşi (LPS “Nicolae Rotaru”), cap de serie nr. 4, a cîştigat duelul constănţean cu Sergiu Medeşan (CS Ştiinţa Constanţa), cu 6-2, 6-1. În schimb, Alexander Gima (LPS “Nicolae Rotaru”), cap de serie nr. 11, a pierdut în turul al treilea, iar Alexandru Bodnariuk (CS Ştiinţa Constanţa) şi Gabi Boitan (Tenis Club Idu Mamaia) au cedat în turul secund. În competiţia fetelor, Ramona Eva Chivu (LPS “Nicolae Rotaru”), cap de serie nr. 11, a depăşit-o pe Izabel Nikolaeva (Bulgaria), cap de serie nr. 5, cu 6-3, 6-3, în timp ce Selma Cadîr (LPS “Nicolae Rotaru”), cap de serie nr. 14, a pierdut în faţa favoritei nr. 2, Ioana Gună, cu 3-6, 1-6.