Ultimul minut

Sport 09 Noiembrie 2010 / 00:00 816 accesări

COSMIN KORTYAN, ELIMINAT ÎN PRIMUL TUR LA CM DE SCRIMĂ

Campionatul Mondial de scrimă de la Paris (Franţa) a continuat, ieri, cu proba de spadă, în care a evoluat şi Cosmin Kortyan, sportiv legitimat la CS Farul Constanţa. Din păcate, Kortyan a părăsit competiţia încă din primul tur al probei individuale de spadă, cedând în faţa rusului Pavel Sukov, cu 10-15. În cadrul aceleiaşi probe, Bertalan Arkosi şi Adrian Pop au obţinut cele mai bune performanţe, ajungând până în turul 3. Arkosi a fost eliminat de italianul Paolo Pizzo, scor 6-15, în timp ce Pop a părăsit competiţie după ce a cedat în faţa polonezului Radoslaw Zawrotniak, scor 13-15. În proba de spadă feminin, Loredana Iordăchioiu a fost eliminată, ieri, în optimile de finală, de franţuzoaica Laura Fressel-Colovic, scor 12-15. În 16-imi, Iordăchioiu a învins-o, cu 15-12, pe Ana Maria Brânză. Rezultatul Loredanei Iordăchioiu a fost cel mai bun înregistrat de sportivii români, ieri, în probele de spadă feminin şi masculin.

ZECE MEDALII PENTRU HALTEROFILII CONSTĂNŢENI LA CN

Săptămâna trecută, la Oneşti, s-au disputat Campionatele Naţionale de haltere pentru seniori, întrecere în cadrul căreia sportivii constănţeni legitimaţi la CS Farul au obţinut zece medalii. Cele mai bune dintre ele s-au înregistrat la masculin, unde Aurel Tătaru s-a impus la categoria 105 kg la toate cele trei stiluri, aruncat, smuls şi total. Tătaru a fost urmat pe podium de Adrian Roşu, care s-a clasat pe poziţia a doua la aruncat, smuls şi la total. Cei doi sportivi sunt pregătiţi de Ion Filip. La feminin, Laura Pricop a obţinut trei medalii la categoria 48 de kg. Sportiva antrenată de Angheluş Beşleagă s-a clasat pe prima poziţie la aruncat şi total, şi pe poziţia a doua la smuls. La categoria 63 de kg, Mariana Dumitrache (antrenor Angheluş Beşleagă) a urcat pe treapta a treia a podiumului la stilul aruncat.

CRISTIAN PLETEA, ARGINT LA TROFEUL SPERANŢELOR

La sfârşitul săptămânii trecute, la Tg. Secuiesc, s-a desfăşurat Turneul Speranţelor la tenis de masă pentru sportivi născuţi în 2000. Cristian Pletea a obţinut cel mai bun rezultat, sportivul de la LPS CSS “Nicolae Rotaru” - CS Farul clasându-se pe poziţia a doua în cadrul întrecerii. Corina Eftime şi Ruxandra Andrei au reuşit să termine competiţia pe poziţia a 12-a, respectiv a 13-a. La sfârşitul acestei săptămâni, la Slatina, va avea loc întrecerea similară rezervată sportivilor născuţi în 1999. Constanţa va fi reprezentată de două sportive, Mihaela Plăiaşu şi Giulia Mârza. Sportivii constănţeni sunt pregătiţi de Liliana Sebe, Stelian Haşoti şi Viorel Filimon.

CONTINUĂ SELECŢIA LA HCM

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, continuă selecţia pentru formarea grupelor de copii, sub îndrumarea tânărului antrenor Enis Murtaza. La selecţie pot participa copii cu vârste cuprinse între 10-12 ani şi care să aibă înălţimea minimă de 1,65 m. Relaţii la telefon 0730.351.799.

STEAUA - ŞTIINŢA BAIA MARE, FINALA CUPEI ROMÂNIEI LA RUGBY

După ce şi-au disputat pentru al doilea an consecutiv finala Diviziei Naţionale de rugby, Steaua Bucureşti şi Ştiinţa Baia Mare se vor reîntâlni, de această dată în finala Cupei României, acolo unde bucureştenii vor încerca să-şi ia revanşa după cele două titluri pierdute în faţa băimărenilor. În semifinalele Cupei României, Steaua a învins pe RC Timişoara, cu 23-17, în timp ce Baia Mare a eliminat pe CSM Bucureşti, cu 32-27. Finala Cupei României va avea loc în primul weekend din luna decembrie.

DULGHERU SE MENŢINE PE LOCUL 29 ÎN IERARHIA WTA

Jucătoarea de tenis Alexandra Dulgheru se menţine pe locul 29, cu 2.000 de puncte, în clasamentul WTA dat publicităţii ieri. Alte patru jucătoare din România se află în Top 100: Edina Gallovits pe 75 (838p), constănţeanca Simona Halep pe 81 (807p), Monica Niculescu pe 83 (779p), iar Sorana Cîrstea a urcat de pe 96 pe 95 (710p). La dublu, Românie are cinci jucătoare între primele 100: Niculescu este pe 30 (2.660p), Dulgheru a coborât o poziţie şi ocupă locul 69 (1.161p), Gallovits se menţine pe 73 (1.104p), Cîrstea rămâne pe 87 (897p), iar Raluca Ioana Olaru a coborât de pe 91 pe 93 (858p). Primele trei locuri ale ierarhiei WTA de simplu sunt ocupate de următoarele jucătoare: 1. Caroline Wozniacki (Danemarca) 8.035p; 2. Vera Zvonareva (Rusia) 6.785p; 3. Kim Clijsters (Belgia) 6.635p.

HĂNESCU A CĂZUT TREI LOCURI ÎN CLASAMENTUL ATP

Tenismanul Victor Hănescu a coborât trei poziţii şi se află pe locul 54, cu 915 puncte, în clasamentul ATP dat publicităţii ieri. Între primii 200 de jucători din lume se mai află încă doi români. Victor Crivoi, care a coborât un loc, până pe 174 (304p), şi Adrian Ungur, care a coborât o poziţie, până pe 189 (277p). La dublu, Horia Tecău a coborât două locuri, pe 18, cu 3.295p, în timp ce, în clasamentul celor mai bune cupluri din acest an, constănţeanul în vârstă de 25 de ani se menţine pe locul 9, cu 2.830p, alături de suedezul Robert Lindstedt. Cei doi îşi vor juca ultima şansă pentru calificarea la Turneul Campionilor de la Londra în această săptămână, la turneul de la Paris, BNP Parisbas Masters, turneu cu premii în valoare totală de 2,750 milioane de euro. În primul tur, Tecău şi Lindstedt vor da piept cu polonezii Mariusz Fyrstenberg şi Marcin Matkowski, favoriţii nr. 5. Primele trei de poziţii în clasamentul ATP de simplu sunt ocupate de următorii jucători: 1. Rafael Nadal (Spania) 11.810p; 2. Roger Federer (Elveţia) 7.695p; 3. Novak Djokovic (Serbia) 6.945p.

ROMÂNIA ARE UN VICECAMPION MONDIAL LA SKANDENBERG PROFESIONIST

Sportivul român Andrei Chipreanov a devenit vicecampion mondial la skandenberg profesionist (categoria 78 kg, braţ drept) în cadrul concursului Nemiroff World Cup - Zloty Tur desfăşurat în acest weekend la Sopot, Polonia. Pentru sportivul în vârstă de 23 de ani, aceasta a fost cea mai bună performanţă din carieră. Originar din Rădăuţi, Andrei Chipreanov este multiplu campion naţional, vicecampion european şi considerat printre puţinii capabili să îi calce pe urme cvadruplului campion mondial Ion Oncescu. Chipreanov a obţinut poziţia a doua la Cupa Mondială într-o categorie în cadrul căreia au luptat 19 sportivi. Campion mondial absolut în 2010 este rusul Denis Ciplenkov, care cântăreşte 142 kg. El s-a impus la ambele braţe, atât la categoria supergrea, cât şi la Open. Anul acesta Cupa Mondială a reunit la start peste 100 de sportivi profesionişti din 18 ţări.