Ultimul minut

Sport 24 Aprilie 2009 / 00:00 598 accesări

Dinamo va disputa derby-ul cu CFR Cluj cu porţile închise

Comisia de Disciplină a FRF a sancţionat, ieri, clubul Dinamo cu suspendarea terenului pentru o etapă şi o amendă de 60.000 de lei pentru scandările şi bannerele rasiste ale fanilor de la meciul cu Rapid din sferturile Cupei României. La partida cu Rapid, din sferturile Cupei României, disputată la Piteşti, fanii roş-albilor au avut scandări rasiste la adresa rivalilor şi au afişat mai multe bannere în acest sens printre care: “Nu toţi ţiganii sînt rapidişti, dar toţi rapidiştii sînt ţigani”, “Din nou pe stadion miroase a esenţă de rom” sau “Sîntem români, asta e esenţa care face diferenţa”. În ciuda celor întîmplate, observatorul întîlnirii Hacic Garabet a declarat ulterior că nu a scris nimic în raport despre aceste fapte, deoarece nu a văzut niciun banner rasist, ci doar a auzit cîteva înjurători ale suporterilor dinamovişti. Derby-ul etapei a 27-a, Dinamo - CFR Cluj, se va disputa sîmbătă, 2 mai, de la ora 21.00.

Roy Keane, antrenor la Ipswich Town

Fostul mijlocaş al echipei Manchester United, Roy Keane, a fost numit, ieri, antrenor al echipei de ligă secundă din Anglia, Ipswich Town, şi a semnat un contract valabil pentru doi ani. Fostul căpitan al naţionalei Irlandei, care în decembrie a demisionat de la formaţia de Premier League, Sunderland, îl va înlocui pe Jim Magilton, demis miercuri de către Ipswich. „Am ajuns la un club cu potenţial, ambiţie şi infrastuctură. Conducerea m-a impresionat şi de-abia aştept să încep munca”, a spus Roy Keane. „Sînt încîntat că Roy a fost de acord să vină la echipă şi sînt sigur că va da dovadă de ambiţie. El a dovedit că este un adevărat câştigător care preferă fotbalul atractiv, iar fanii lui Ipswich iubesc acest lucru. Este omul potrivit care ne poate ajuta să ajungem în Premier League”, a afirmat preşedintele clubului, Marcus Evans.

Manchester United, pas important spre titlul de campioană a Angliei

Manchester United a învins, miercuri seară, pe Portsmouth, scor 2-0 (Rooney 9, Carrick 82), pe teren propriu, într-un meci restant din etapa a 27-a a Premier League şi a revenit pe primul loc în clasament. Într-un altă restanţă din prima ligă engleză, contînd pentru etapa a 33-a, Chelsea a remizat cu Everton, scor 0-0, la Londra. În clasament conduce Manchester United, cu 74 de puncte şi un meci mai puţin disputat, urmată de FC Liverpool, cu 71p, şi Chelsea Londra, cu 68p. Restanţa Wigan Athletic - Manchester United se va disputa pe 13 mai.

Lazio Roma s-a calificat în finala Cupei Italiei

Lazio Roma, cu fundaşul Ştefan Radu rezervă, s-a calificat, miercuri seară, în finala Cupei Italiei, după ce a învins, cu 2-1 (Zarate 38, Kolarov 52 / Del Piero 64), pe Juventus Torino, în returul semifinalelor competiţiei. În tur, Lazio s-a impus tot cu 2-1. În cealaltă semifinală s-au întîlnit aseară, după închiderea ediţiei, Internazionale Milano şi Sampdoria (în tur: 0-3). Finala Cupei Italiei se va disputa pe 13 mai, la Roma.

Beşiktaş - Fenerbahce, în finala Cupei Turciei

Beşiktaş Istanbul s-a calificat în finala Cupei Turciei, deşi a fost învinsă, miercuri seară, pe teren propriu, cu 2-1 (Meye 22, Bariş 81 / Holosko 34), de Ankaraspor, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. În tur, Beşiktaş a învins, în deplasare, cu 3-1. În finala Cupei Turciei, Beşiktaş Istanbul va întîlni pe Fenerbahce Istanbul.

FC Porto şi Pacos Ferreira îşi vor disputa Cupa Portugaliei

Echipa FC Porto, cu fundaşul Cristian Săpunaru titular, s-a calificat în finala Cupei Portugaliei, deşi a fost învinsă miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-1, de către Estrela Amadora, în manşa secundă a semifinalelor. Săpunaru a jucat pînă în minutul 77, cînd a fost înlocuit de Cissokho. În a doua semifinală, Pacos Ferreira a cîştigat în deplasare cu 3-2, în faţa lui Nacional Madeira, după ce în tur a fost 2-2.

... Iar Leverkusen şi Werder Bremen vor juca în finala Cupei Germaniei

Echipa Werder Bremen s-a calificat în finala Cupei Germaniei, după ce a trecut, în urma loviturilor de departajare, de formaţia Hamburger SV. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal, 1-1, iar Werder s-a impus la lovituri de departajare cu 3-1. Finala dintre Bremen şi Bayer Leverkusen va avea loc pe 23 mai, la Berlin.

Atlante, pas important spre cîştigarea Ligii Campionilor CONCACAF

Echipa mexicană Atlante a învins, miercuri seară, în deplasare, cu 2-0 (Navarro 16, Gutierrez 25), formaţia Cruz Azul, în prima manşă a finalei Ligii Campionilor CONCACAF. Cîştigătoarea Ligii Campionilor CONCACAF se va califica pentru Campionatul Mondial al cluburilor, care va avea loc în luna decembrie la Dubai (Emiratele Arabe Unite).