Ultimul minut

Sport 02 Octombrie 2007 / 00:00 837 accesări

Diana Bursuc a cîştigat Cupa României la canotaj

Şase canotori de la CS Farul Constanţa au participat la sfîrşitul săptămînii trecute la Cupa Romîniei la canotaj. Competiţia desfăşurată pe lacul Snagov a avut şi caracter de selecţie pentru loturile olimpice şi naţionale de tineret din sezonul viitor. După ce au cîştigat cinci medalii de bronz de la Campionatele Naţionale de viteză pentru seniori, Bursuc Diana, Voicu Ramona şi Rîpă Adriana au obţinut clasificări foarte bune, cele trei avînd cele mai mari şanse să prindă unul din loturile de tineret. Bursuc Diana a ocupat prima poziţie şi a cîştigat totodată şi trofeul. Constănţeanca are cele mai mari şanse să fie selectată la lotul olimpic. Voicu a venit pe locul 10, iar Rîpă s-a clasat pe locul 13, cele două tinzînd către lotul de tineret feminin. La masculin, pentru Constanţa au concurat Iacob Alin, Anton Florin şi Prişcoveanu Alexandru, însă doar primul poate prinde lotul de tineret după ce a ocupat locul 20. Anton s-a clasat pe 25, iar Prişcoveanu pe poziţia 26. Canotorii sunt antrenaţi de fostul campion olimpic Dumitru Răducanu.

Medalii pentru CS Shiai Constanţa la “Cupa Campionilor”

În perioada 29-30 septembrie 2007, s-a desfăşurat la Cluj Napoca, în organizarea Federaţiei Române de Karate WKC, afiliată la WUKO, “Cupa Campionilor”. La această competiţie au participat 315 sportivi de la 22 de cluburi afiliate la Federatia Română de karate WKC, toate cele 4 stiluri - Shotokan, Shitoryu, Wadoryu, Gojuryu. Cei 9 sportivi deplasaţi de CS Shiai Constanţa la această întrecere au obţinut 10 medalii: aur - prin Albert Robert Cristian ( Kata individual Shitoryu + 21 ani ) ; Andra Crimschi (Kata individual Shitoryu 18-21 ani); Ştefan Matei (Kata individual Shitoryu 9-10 ani); argint - prin Marian Geageac (Kata individual Shitoryu 7-9 ani); Edward Dorin Moga (Kata individual Shitoryu 9-10 ani); Bronz - prin Antonio Drăgan (Kata individual Shitoryu 7-9 ani ); Alexandru Chiliban (Kata individual Shitoryu 11-12 ani); Adriana Ramona Simion (Kata individual Shitoryu 13-14 ani); Daniel Prostire ( Kumite Shobu Ippon 18-21 ani +70kg); Echipa de Kata Sincron a fost formată din Ştefan Matei, Edward Dorin Moga şi Alexandru Chiliban.

Aurel Oniţă va arbitra în Cupa UEFA

Arbitrii Alexandru Tudor şi Cristian Balaj vor conduce la centru partide din manşa secundă a turului întîi al Cupa UEFA, care vor avea loc joi. Tudor va conduce întîlnirea AZ\'67 Alkmaar - Pacos Ferreira, fiind ajutat de asistenţii Aurel Oniţă şi Nicolae Marodin. Arbitru de rezervă va fi Aurelian Bogaciu. Balaj va conduce partida Steaua Roşie Belgrad - Groclin Grodzisk, fiind ajutat de asistenţii Zoltan Szekely şi Miklos Nagy. Arbitru de rezervă va fi Augustus Constantin.